Proto įprotis blaškytis

Dauguma žmonių leidžia savo protui blaškytis ir tenkinti jo asmeninę valią ir norus. Jis pastoviai klajoja, kinta ir šokinėja nuo vieno objekto prie kito. Jis nepastovus ir reikalauja įvairovės. Protas neapkenčia monotoniškumo. Jis panašus į išlepintą vaiką, kuriam tėvai viską leidžia arba blogai išauklėtą gyvūną.
Daugelio iš mūsų protai primena laukinių gyvūnų žvėryną. Pas kiekvieną protą savo polinkiai, savo prigimtis ir savo kelias. Daugumai iš mūsų nesuvokiamas toks dalykas, kaip proto apribojimai.
Proto įprotis blaškytis pasireiškia skirtingai. Namų šeimininko protas klajoja po kinoteatrus, teatrus, cirkus ir taip toliau, tuo tarpu sadhu protas klajoja po Varanasi, Vrindavaną ir Našiką.
Jeigu jūs pradedate skaityti kažkokią knygą, tai privalote užbaigti ją skaityti prieš pradedant kitą. Kai jūs pradedate kažkokį darbą, tai turite pašvęsti jam visą savo dėmesį ir pabaigti jį prieš imantis kito.
Neleiskite protui bastytis, kaip laukiniam šuniui ir visada kontroliuokite jį, tik tuomet jūs būsite laimingi. Jūsų protas visada turi būti pasiruošęs jūsų paklausyti ir atlikti visus jūsų nurodymus. Jeigu jis jums sako „eik į pietus“, tai tuomet eikite į šiaurę, jeigu jis rekomenduoja: „Žiemą gerk karštą arbatą“, tai tuomet išgerkite stiklinę ledinio vandens. Kaip žuvis plaukite prieš proto tekėjimą ir jūs lengvai jį kontroliuosite.
Išsilaisvinimas nuo proto vergovės veda į tikrąją laisvę. Tas, kuris įvaldė savo protą, yra tikrasis valdovas ir maharadža. Tas, kuris įveikė savo norus, troškimus ir mintis – tai pats turtingiausias žmogus žemėje.
Jeigu jūs valdote savo protą, tai jums jau ne taip svarbu ar gyvenate rūmuose ar Himalajų oloje, užsiiminėjate aktyvia vjavahara ar sėdite tyloje.
Jums pavyks kontroliuoti savo protą tik dėka nenuilstančio uolumo ir kantrybės, su kuriais galima išsemti vandenyną su žolės galiuku. Daug kartų lengviau prijaukinti liūtą arba tigrą.
Kol egzistuoja protas, egzistuoja ir įvairūs skirtumai kaip didelis ir mažas, aukštas ir žemas, geras ir blogas ir taip toliau. Aukščiausioji esmė ten, kur nėra sąlygotumo. Jeigu su pastovios ir gilios meditacijos į Atmaną pagalba jūs išeisite už savo proto ribų, tai pasieksite tokią būseną, kuri yra už priešingybių ribų ir kurioje jūs rasite aukščiausiąją ramybę ir žinojimą.
Jūsų protas – tai toks pats daiktas, esantis viduje, kaip ir jūsų dalys, rūbai, kuriuos jūs nešiojate ir namai, kuriuose gyvenate.
Egzistuoja toks suvokimas, kaip „aš“. Atitinkamai, protas skiriasi nuo jo. Jis (protas) yra jūsų įrankis arba instrumentas. Ir jūs turite gerai žinoti, kaip juo naudotis.
Kai jūsų prote pradeda kilti emocijos, nuotaikos ir jausmai, tai atskirkite juos vienus nuo kitus, išstudijuokite jų prigimtį ir išanalizuokite. Netapatinkite savęs su jais. Tikrasis „aš“ iš esmės nuo jų skiriasi – tai jūsų tylus stebėtojas.
Iš tiesų, jūs – amžinas ir visur esantis Atmanas. Jūs – švari sąmonė, o protas – tiesiog elgeta. Jis naudoja šviesą ir protinius gebėjimus iš vidinio valdovo, šviečiančio atmano, kaip plieno strypas ima karštį ir spindesį iš ugnies. Protas yra neprotingas, tačiau atrodo protingas.
Nusimeskite nuo savęs visą proto tironiją. Jis taip ilgai jus kankino, nurodinėjo jums ir eksploatavo. Drąsiai atsistokite, kaip liūtas, išreiškite savo tikrojo „Aš“ didingumą ir būkite laisvi.
Ištraukos iš Svamio Šivanandos knygos Aukščiausioji Palaima