Kokią įtaką žmogaus organizmui daro energetiniai gėrimai
Kiek egzistuoja žmogus, tiek jis siekia tapti geresne savo versija. Klausimą, kaip įgauti viršžmogiškas galimybes kėlė ne tik senovės jogai, tačiau ir šiuolaikiniai mokslininkai. Šiuolaikinis žmogus nori apimti kaip įmanoma daugiau, nes žvėriškas miesto ritmas diktuoja savo sąlygas. Sekdami klaidingų nuomonių, megapolių gyventojai atsisako priimti tą faktą, kad jų organizmas nėra amžinas variklis, ne baterija, kurią galima lengvai perkrauti ir įgauti jėgas, o tiksliau pasakius, iliuzines jėgas, įkrentant į priklausomybę vartojant mūsų laikais populiarius energetinius gėrimus arba energetikus. Tačiau mažai kas susimąsto, kaip energetikai daro įtaką žmogaus organizmui. Šiame straipsnyje pabandysime išsiaiškinti apie energetikų naudą ir žalą žmogaus organizmui.
Iki dabartinio momento nenutyla ginčai apie šio neįprasto gėrimo naudą ir žalą. Aliejų į ugnį pila žinomi sportininkai, kurie reklamuoja šiuos produktus, sukurdami iliuziją apie energetinių gėrimų naudą. Nežiūrint į tai, kad profesionalus sportas jau seniai nėra žodžio „sveikata“ sinonimas, žmonės ir toliau tiki, kad brendai, kuriuos rekomenduoja žinomi sportininkai, negalės atnešti žalos mūsų organizmui. Siūlome jums sužinoti, kuo pavojingi energetiniai gėrimai ir ar galima juos pakeisti natūraliais ir naudingais analogais.
Energetinių gėrimų istorija
Kaip ir viskas, kas „gera“, tonizuojantys gėrimai atėjo pas mus iš vakarų. 1987 metais nusprendė padėti žmonės įveikti nuovargio jausmą, duoti žvalumo ir energijos užtaisą, kurio žmogus jau negalėjo gauti nuo puodelio kavos. Tuo tikslu buvo atidirbta formulė: „smart drinks“ arba kitaip – protingi gėrimai. Prekės išėjo į apyvartą ir gavo milžinišką palaikymą tarp įvairių artistų ir aktorių. Internete lengva rasti nuotraukas, kur Holivudo žvaigždės užfiksuotos su žvalinančiu gėrimu. Tai buvo padaryta ne atsitiktinai. Vakaruose, ypač JAV, žmonės pasitiki mylimų aktorių nuomone, daugelis perka prekes tik todėl, kad matė jas pas savo kumyrą. Akivaizdu, kad reklama – tai prekybos judintojas, tačiau niekas iš žvaigždžių ir gamintojų negalvoja apie tai, prie ko priveda „protingi gėrimai“. Būtent taip atsirado pirmieji energetiniai gėrimai.
Siūlome panagrinėti energetinių gėrimų sudėtį tam, kad geriau suprastume, kokią jie daro įtaką mūsų organizmui.
Bet koks energetinis gėrimas savo sudėtyje turi kofeiną ir tauriną – tai du banginiai, kurie aprūpina žvalumo užtaisą. Kartu su tuo gėrimai turi savyje grupės B ir C vitaminus, o taip pat angliavandenius, kurie iš savęs yra cukrus. Nežiūrint į tokį sprogstamąjį užtaisą, ant energetikų bonkučių nerašo apie platų sąrašą tų, kam šis produktas yra draudžiamas, apribodami jį dviem žmonių kategorijomis – nėščiosiomis moterimis ir nepilnamečiais vaikais. Siūlome detaliai panagrinėti sudėtį ir suvokti, kad energetinių gėrimų poveikis žmogaus organizmui pakankamai pražūtingas.
Energetinių gėrimų žala žmogaus organizmui
Siūlome jums sužinoti ar energetiniai gėrimai yra kenksmingi ir kokią įtaką jie daro žmogaus sveikatai.
Taigi, energetinių gėrimų gamintojai į savo gėrimų sudėtį deda medžiagas, kurių nauda pakankamai abejotina:
– Kofeinas. Plačiai žinoma, kad kofeinas priveda prie problemų su miegu, išsekina žmogaus nerviną sistemą, skatina aritmiją, o vartojant per dideliu kiekiu netgi priveda prie pykinimo.
– Taurinas. Antra sudedamoji „gėrimo“ dalis. Jis didina organizmo rūgštingumą, o tai reiškia yra mirtinai pavojingas tiems, kas turi problemų su skrandžiu.
– Vitaminai. Atrodytų, jog čia nauda akivaizdi, tačiau tai dar viena apgaulė, tokia pati, kaip ir reklama. Tonizuojančiuose gėrimuose, kaip taisyklė, yra dirbtinai sintetinti vitaminai, organizmas juos lėtai įsisavina ir nesuteikia jokios naudos.
– Angliavandeniai. Kaip buvo paminėta anksčiau, jie yra iš savęs cukrus. Vienoje bonkutėje būna 50 g cukraus, kurio didelis vartojimas veda ne tik prie nutukimo, tačiau ir padeda sunaikinti dantų emalį, o taip pat neigiamai veikia širdies darbą.
Gamintojai teigia kad gėrimuose kofeinas yra grynas, jis nesusijęs su kitomis medžiagomis ir organizmas jį geriau įsisavina. Tačiau tokia informacija neturi mokslinio pagrindimo taip pat kaip ir tas pareiškimas, kad gėrimas padidina žmogaus darbingumą, stimuliuodamas organizmą minimum 3-jų valandų bėgyje.
Užtai mokslininkai įrodė, kad vienoje bonkutėje yra kofeino ir cukraus kiekis, lygus paros normai, kad į sudėtį įeinanti gliukozė pasisavina iš organizmo energiją, išsekindama nervinę sistemą.
Energetinių gėrimų nauda: mitas ar teisybė?
Ar gali energetinių gėrimų vartojimas atnešti naudą mūsų organizmui? Daugelis daktarų tvirtina, kad kofeinas yra vienintelis energetinių gėrimų komponentas, kurio vartojimą reikia kontroliuoti. Pagrindinė šiuolaikinių daktarų žinutė yra ta, kad galima gerti energetinius gėrimus, apribojant vartojimą viena bonkute. Tai neatneš naudos organizmui, tačiau tai ir nesuteiks jam žalos. Daugumoje atvejų žmogus gaus trumpalaikį padidėjusį darbingumą dėl organizmo resursų išsekinimo. Įprastai prie to prieina tolimųjų reisų vairuotojai atlikdami naktinius reikus. Taip pat keletą bonkučių mėgsta išgerti ir kompiuterinių žaidimų mylėtojai. Tačiau jie visi, kaip taisyklė, viršija leidžiama minimumą, darydami kenksmingą poveikį savo organizmui. Akivaizdu, kad energetikų nauda yra ne daugiau nei mitas, kurį stipriai platina gamintojai.
Energetinių gėrimų įtaka žmogaus organizmui
Kartu su tuo yra eilė mirčių, įskaitant ir nepilnamečius paauglius, kurių mirties priežastis tapo energetikų vartojimas. Pavyzdžiui, 2017 metais JAV Devis Krip nusibaigė 16 metų amžiuje, iš pradžių pavartojęs kavą, o paskui tonizuojantį gėrimą. Pagal daktarų išvadas, tarp energetiko ir kavos vartojimo nepraėjo dvi valandos ir organizmas tiesiog nesusitvarkė su tokiu krūviu. 2010 metais JAV buvo užfiksuota virš 5000 maistinių nusinuodijimų, kuriuos iššaukė energetikų vartojimas. Rezultate JAV federaliniai teisės aktai visiškai uždraudė šalyje prekiauti gėrimais, kuriuose yra kofeino ir alkoholio.
Pavyzdžiui Norvegijoje jų pardavimas leidžiamas tik vaistinėse, Švedijoje uždrausta jaunesniems nei 15 metų amžiaus žmonėms. Pilnas energetinių gėrimų draudimas buvo įvestas Prancūzijoje 2003 metais, visų pirma „Red Bulio“. Tačiau po penkių bylinėjimosi metų šalis buvo priversta atsisakyti jų draudimo. Europoje tonikai yra laisvai parduodami, uždrausta pardavinėti tik nepilnamečiams.
Rusijoje, deja, tonizuojantys gėrimai yra laisvai prieinami, juos gali nusipirkti bet koks žmogus, sulaukęs pilnametystės. Tokių gėrimų vartojimo klausimas pasilieka pirkėjo rankose. Akivaizdu, kad gamintojams nėra jokios prasmės vardinti kontraindikacijų sąrašo, kitaip produkto tiesiog niekas nepirks. Tuo pat metu verta prisiminti, kad nuo šių gėrimų naudos nėra. Tačiau yra galimybė tapti nervingesniais, dirglesniais, įgauti širdies ir nemigos problemas, o mieguistumas ir nerimas taps jūsų pakeleiviais.
Kofeinas energetiniuose gėrimuose
Kaip jau buvo paminėta anksčiau, pagrindinis energetinių gėrimų komponentas yra kofeinas. Kaip taisyklė, vienai gėrimo bonkutei tenka 30 g kofeino, kas prilyginama dviem kavos puodeliams. Šis energetinio gėrimo komponentas turi savyje adenoziną, elementą, kuris slopina ryšį su centrinę nervų sistema. Būtent tai priveda prie to, kad žmogus nustoja jausti nuovargį. Kartu su tuo kofeinas iššaukia į žmogaus kraują adrenalino dozę, dėl ko pasiekiamas protinės veiklos ir fizinio aktyvumo palaikymas. Be to, kofeinas yra purino alkaloidas, kuris iššaukia organizme priklausomybę ir būtinybę pastoviai vartoti. Būtent dėl aukštos kofeino dozės žmogus patenka į priklausomybę nuo energetinių gėrimų.
Kofeinas uždraustas žmonėms su širdies ligomis, nes į jo sudėtį įeinantys komponentai didina kraujo spaudimą. Mažai kas žino, tačiau kofeino pupelės po apskrudinimo išskiria akrilamidus – tai ne tik pavojingos medžiagos, o kancerogenai, pagal kai kuriuos mokslininkus iššaukiantys vėžį. Aukštos kofeino dozės išsekina antinksčius, kartu su tuo priveda prie nerimo ir dirglumo. O svarbiausia, tai šlapimą varantis efektas nuo kofeino, kurio metu prarandami vitaminai B ir C, kaip tik tie, kurie įeina į energetinio gėrimo sudėtį.
Kitais žodžiais, pirkdami bonkutę energetinio gėrimo, mes perkame itin didelį ir kenksmingą kofeino ir taurino mišinį.
Energetiniai gėrimai vaikams?
Šiuo metu Rusijos Federacijos teritorijoje, kaip ir eilėje kitų šalių, energetinių gėrimų vartojimas nepilnamečiams yra uždraustas. Toks priėjimas neatsitiktinis, nes vaikams tonizuojantis gėrimas daro gerokai stipresnį poveikį. Kofeino perteklius pas vaikus atsiranda gerokai anksčiau, kaip pasekmė tai priveda prie sulėtintų refleksų ir apatijos. Kofeinas išplauna kalcį iš organizmo, kas priveda prie to, kad vaiko kaulai tampa vis labiau trapesni. Be to, vaikams sunku apsiriboti viena bonkute, o reiškia maksimaliai leidžiamas kiekis bus viršytas, tai reiškia žalą organizmui. Priklausomybė paaugliškame periode daug kartų stipresnė ir išsaugoma per ilgus metus, o atitinkamai, su kiekviena diena vaikas palaipsniui žudys savo organizmą.
Ką daryti?
Logiškas klausimas: Ką daryti? Akivaizdu, kad tas, kuris pradėjo eiti jogos keliu, jam joks dopingas nereikalingas. Tačiau, jeigu praktikos lygis dar nėra toks aukštas ir žmogus negali rasti savyje energijos, tam yra geras ajurvedinis receptas. Šilto vandens stiklinėje sumaišyti arbatinį šaukštelį kurkumos (ciberžolės) ir pridėti arbatinį šaukštelį citrinų sulčių. Gautą gėrimą ryte išgerti nedideliais gurkšneliais. Naudingas gėrimas suteiks žvalumo ir pakeis ne tik energetinius gėrimus, tačiau ir kavą.
Saugokite save ir būkite sveiki!
Kas nutiks, jeigu gėrimus pakeisime vandeniu. Rusų kalba
Straipsnio autorius: Nikita Zotov
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru