Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kas yra veipingas ir kuo jis kenksmingas: mokslininkų tyrimai apie elektronines cigaretes

Elektroninių cigarečių žala, veipo žala, e-skysčių žala

Šiame straipsnyje išnagrinėta šiai dienai aktuali problema: veipingo arba elektroninių cigarečių žala. Tai, kad įprastos cigaretės sutrumpina gyvenimą, tai jau seniai niekam ne naujiena. Kažkuriuo laiku „malboro kaubojaus“ įvaizdis su smilkstančia „nikotino lazdele“ dantyse nustojo būti populiarus. Ką padarė tabako kompanijos, kad neprarastų pelno? Sukūrė nauja kenksmingą įprotį – veipingą – neva „nekenksmingą“ alternatyvą rūkymui. Tačiau šiandieną egzistuoja pakankamai mokslinių tyrimų, kad būtų išsklaidyti mitai apie elektroninių cigarečių saugumą. Tačiau apie viską iš eilės.

Kas yra veipas

Angliškas žodis „vape“ verčiamas kaip „garinti“. Dalykas tame, kad veipingas – tai ne rūkymas įprastame to žodžio suvokime, kai rūkstantis tabakas sukelia dūmus. Kaitinantis veipingo įrenginio elementas įkaitina ir garina nikotiną turintį skystį – užpildą. Rezultate vietoj dūmo susidaro garas arba aerozolis.

Pagrindinė veipingo paplitimo problema tame, kad aerozolio įtaką organizmui dar nėra pilnai ištirta. Elektroninės cigaretės skystis dažniausiai turi nikotino, jis gali turėti aromatizatorius, aliejus, tirpiklius ir įvairias chemines medžiagas.

Elektroninis įrenginys aikos nuo veipo skiriasi tuo, kad vietoj skysčio kaitinami tabako lapai.

Veipo poveikis sveikatai

Kad išsiaiškintume kokią įtaką veipingas daro sveikatai, kreipkimės į oficialų mokslą. 2016 metų tyrimai1 parodė, kad aerozoliuose yra iki 31 nuodijanti medžiaga, įskaitant:

– nikotiną,
– nikotiriną,
– formaldehidą,
– acetaldehidą,
– glicidolį,
– akroleiną,
– acetolį ir diacetilą,
– benzolį,
– propanolį.

Be to, veipingo skysčiai kurie naudojami elektroninėse cigaretėse, jų žala kaitinimo metu sustiprėja. Kaitinimo elementai patys iš savęs garina nuodingus metalus, kas besąlygiškai taip pat kenkia vartotojo sveikatai.

Keletas žodžių apie nikotiną. Ši psichoaktyvi medžiaga daro narkotinį poveikį. Mažai kas žino, kad adiktogeninis šios medžiagos potencialas (gebėjimas iššaukti priklausomybę) yra didesnis, nei pas heroiną. Tuo pačiu nikotinas ant tiek nuodingas, kad netgi naudojamas žemės ūkyje kovojant su kenkėjais.

Kituose 2019 metų moksliniuose tyrimuose2 buvo ištirta tema ar pavojingas veipingas, kuriame nėra nikotino. Rezultatai parodė, kad aerozolio be nikotino įkvėpimas vis tiek iššaukia didelius kvėpavimo takų pažeidimus. Be to, toks aerozolis taip pat padidina arterinį spaudimą.

Kuo pavojingas veipingas žmogui: vitamino E acetatas patekęs į plaučius yra suvokiamas šio organo, kaip svetimkūnis. Tai daro negatyvų poveikį plaučių funkcionavimui. Nereikia pamiršti, kad be vitamino E acetato, aerozoliai turi ir kitas nuodingas medžiagas.

Todėl veipingo įtaką žmogaus organizmui yra reikšminga. Medicinoje netgi atsirado specialus terminas – „veiperio liga“, EVALI. Pirmas susirgimo atvejis užfiksuotas dokumentuose 2012 metais. Simptomai:

– kosulys,
– pasunkėjęs kvėpavimas,
– skausmas krūtinėje,
– vėmimas,
– diarėja ir kiti sutrikimai.

Amerikos chemikų visuomenė 2018 metais publikavo veipingo skysčių tyrimo3 rezultatus. Buvo nustatyta, kad akroleinas, kuris yra skysčiuose, pažeidžia DNR. Tai gali privesti prie vėžio.

Dviejų tyrimų4 5 rezultatai tema „ar veipingas kenksmingas sveikatai“ taip pat nesuteikia optimizmo. Pasirodo, kad kenksmingas įprotis priveda prie problemų su širdimi ir dusimo. Papildomai pas rūkorių arba, tiksliau, „garintoją“ reikšmingai padidėja rizika susirgti bronchitu.

Iš to seka, kad elektroninės cigaretės iššaukia tas pačias ligas, kaip ir paprastos. Bendrai, po veipingo plaučiuose pasilieka tos pačios medžiagos, kas ir po įprastų cigarečių rūkymo. Žinoma, rūkymas ir „garinimas“ šiek tiek skiriasi. Tačiau skirtumai tik išoriniai. Iš esmės, tai vis tik tokia pati lėta savižudybė.

Nereikia suklysti galvojant, kad pasyvus veipingas nekenksmingas. 2022 metais atlikto tyrimo6 metu nustatyta, kad veipingas patalpose ženkliai padidina skraidančių ir pusiau skraidančių dalelių kiekį ore. Tokiu būdu kenksmingus aerozolio komponentus taip pat įkvepia ir pasyvūs veiperiai.

Deja, tačiau 2023 metų birželio mėnesį nėra sukauptos ilgametė elektroninių cigarečių rūkymo statistikos. Todėl tabako kompanijos toliau tęsia spekuliuoti šia tema, neva veipo kenksmingumas mažesnis lyginant su įprastomis cigaretėmis.

Aikoso žala

Keletas žodžių apie aikosą. Dalykas tame, kad daugelyje šalių įrašai, ginantys žmones nuo pasyvaus rūkymo pagal įstatymus paplitę tik ant rūkymo gaminių. Kompanija Philip Morris International pasistengė rasti išeitį iš šios situacijos.

Reklaminė aikoso kompanija prastūminėjo idėją, kad įrenginys neišskiria dūmo. Neva tabako kaitinimo aikose rezultato metu susidaro ne dūmas, o aerozolis. Tačiau šis dūmas (arba aerozolis) nėra nekenksmingas. Moksliniai tyrimai7 8 parodė, kad aikoso aerozolis turi savyje tokias pačias toksines medžiagas, kaip ir įprastas tabako dūmas.

Veipo įtaką paauglių organizmui

Paauglio kūnas yra aktyvaus augimo procese. Nuodijimas šiame etape trukdo tolimesniam organizmo vystymuisi. Todėl veipingas paaugliui yra pavojingesnis, nei suaugusiams. Tyrimai9 parodė, kad paauglių veipingas turi daugybę šalutinių efektų:

– rizika besivystančioms smegenims,
– ilgalaikės pasekmės psichinei sveikatai,
– plaučių pažeidimai ir kiti.

Jaunimo socialiniuose tinkluose ir strymingo platformose aktyviai platinamos madingos tabako alternatyvos. Naudojamos įvairios marketingo gudrybės. Nuslėptai reklamai pritraukiami augančios kartos kumyrai. Vaikus ir paauglius patraukia gražus įrenginių dizainas ir skonių įvairovė.

Jaunimas – pagrindinis tabako kompanijų tikslas. Pagal sociologų apklausos10 rezultatus, kuri buvo atlikta Kanadoje 2020 metais, veipą rūkė:

1. 14% jaunuolių (nuo 15 iki 19 metų),
2. 13% jaunuolių (nuo 20 iki 24 metų),
3. 3% vyresnių nei 25 metai.

Bet kokios psichoaktyvios medžiagos iššaukia sąmonės pakitimus. Įprotis keisti sąmonę įsitvirtina paauglio atmintyje. Šiuo atveju organizmas su laiku neutralizuoja efektą nuo svaiginančių medžiagų. Kai vienas narkotikas nustoja veikti, jo pakeitimui ateina kitas, stipresnis. Tame yra veipo tikslas – tramplynas sunkioms narkomanijos formoms.

Veipas arba cigaretės: kas pavojingiau

2023 birželio mėnesiui ilgalaikio veipingo poveikio statistika atviruose šaltiniuose nėra rasta, todėl vienareikšmiškai pasakyti, kas kenksmingiau: veipingas ar rūkymas pasakyti neįmanoma. Yra platinama nuomonė, kad vienas įprastos cigaretės įkvėpimas yra kenksmingesnis, nei elektroninės. Daugelis netgi laiko veipingą priemone, padedančia mesti rūkyti. Tačiau tai tik priemonė sumažinti nikotino dozę. Ir priemonė vis tik abejotina.

Veiperiui dienos metu kontroliuoti įtraukiamų kartų kiekį yra labai sudėtinga. Dėl to bendras nusinuodijimas veipingo metu gali būti stipresnis, nei rūkant įprastas cigaretes. Todėl nereikia įkristi į iliuzijas.

Be to yra užregistruoti atvejai, kai elektroninės cigaretės sprogo. Tai gali privesti prie veido traumų, rankų sužalojimo ir gaisro.

Susidomėjimą iššaukia visuomenės sveikatos VMS tyrimo11 rezultatai. Buvo atlikta jaunų žmonių grupės apklausa su tikslu nustatyti:

1. Bendrus nikotino priklausomybės faktorius.
2. Unikalius priklausomybės simptomus nuo veipingo.

Bendri faktoriai:

– trauka,
– laipsniškas vartojimo dažnumo didėjimas,
– nesėkmingi bandymai mesti rūkyti,
– abstinencija (žargonas „lomkė“).

Priklausomybė nuo veipingo turi visus tuos pačius faktorius, tačiau pridėti unikalūs:

– padidėjęs nikotino vartojimas dėl prieinamumo ir apribojimų nebuvimo,
– neįmanoma atsekti užsirūkimo dažnumo,
– galimybė staigiai patenkinti norą užsitraukti,
– socialinis pakantumas.

Mesti kenksmingus įpročius gali būti nelengva. Iš jogos požiūrio taško, bet kokių priklausomybių priežastys yra neteisingai dirbančioje svadhistana-čakroje. Suderinti čakrų darbą ir atsikratyti nuo priklausomybių jums padės kompleksiškai subalansuoti jogos užsiėmimai. Ir tuomet poreikis keisti sąmonę tiesiog praras patrauklumą.

Sėkmės praktikoje, draugai!

Profesorius Vladimir Georgijevič Ždanov. Paskaita apie tabako ir alkoholio žalą (rusų kalba)

Straipsnio autorius: Mihail Dmitriev

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis

Spausdinimui:
https://www.hathajoga.lt/kas-yra-veipingas-ir-kuo-jis-kenksmingas-spausdinimui-oumru.pdf

Tyrimų šaltiniai

1 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27461870/
2 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc6589591/
3 – https://www.acs.org/pressroom/newsreleases/2018/august/e-cigarettes-can-damage-dna.html
4 – https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-981-16-7680-2_7
5 – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc9203939/
6 – https://link.springer.com/article/10.1038/s41598-022-07150-2
7 – https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2628970
8 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32457207/
9 – https://link.springer.com/article/10.1007/s13312-021-2188-4
10 – https://link.springer.com/article/10.1186/s12889-022-13095-y
11 – https://link.springer.com/article/10.1186/s12889-021-10945-z