Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Alkoholio poveikis fiziniam žmogaus kūnui: poveikis smegenų veiklai

Alkoholio poveikis fiziniam kūnui

Koordinacijos sutrikimas, prastas regėjimas, nerišli kalba, sulėtėjusi reakcija, sutrikusi atmintis. Tai yra trumpalaikiai sutrikimai, kurie gali atsirasti staiga, po kelių gėrimų ir gali išnykti nustojus vartoti alkoholį.

Tačiau dėl ilgalaikio stipraus alkoholio vartojimo kai kuriems žmonėms atsiranda smegenų pažeidimai, dėl kurių nežymiai pasikeičia mąstymo ir atminties procesai – tai vadinama kognityviniu sutrikimu. Neatsisakius alkoholio vartojimo, išauga rizika, jog išsivystys rimtesni sutrikimai.

Ilgalaikis alkoholio vartojimas (net ir nedideliais kiekiais, savaitgaliais ar „esant progoms“) gali lemti smegenų defektų išsivystymą, kurie atsistato lėčiau ir sunkiau. Ilgalaikėje perspektyvoje alkoholio vartojimas iššaukia atminties funkcijos sutrikimus, kadangi svaigalų vartojimas lemia smegenų ląstelių, padedančių efekyviai perduoti signalus smegenyse, sumažėjimą ir nykimą.

Reguliarus alkoholio vartojimas arba epizodinis gausus vartojimas gali padidinti riziką susirgti dažniausiai pasitaikančiomis demencijos formomis, kaip Alzheimerio liga ir kraujagyslinė demencija. Dažnas vartojimas ankstyvame amžiuje didina riziką susirgti ankstyvąją demencija. Vartojant alkoholį ilgalaikėje perspektyvoje kai kuriais atvejais išsivysto sunkūs atminties ir mąstymo sutrikimai, kyla sunkumai atliekant kasdienes, buitines veiklas.

Alkoholis sulėtina smegenų ląstelių darbą smegenų dalyje (hipokampe), kuri yra atsakinga už prisiminimų kūrimą. Po nesaikingo alkoholio vartojimo kai kurie žmonės patiria „sąmonės aptemimus“ – tai yra, pamiršta praėjusio vakaro ar dienos įvykius. Dažniausiai tai nutinka, kai per vieną kartą (pvz., vakarėlio metu) suvartojamas didelis alkoholio kiekis. Trumpalaikiai atminties užtemimai gali būti mažiau reikšmingi, kai, pavyzdžiui, žmogus pamiršta, kur padėjo raktus, arba labiau reikšmingi – pavyzdžiui, pamirštama, kas nutiko naktį. Gausus alkoholio vartojimas ne tik sulėtina hipokampo veiklą, bet ir gali jį pažeisti. Alkoholis gali sunaikinti smegenų ląsteles ir lemti ilgalaikės atminties praradimą.

Kitas svarbus momentas yra tai, kad žmonėms, kurie vartoja alkoholį, dažnai trūksta vitamino B1, kuris yra gyvybiškai svarbus energijos tiekimui smegenų ląstelėms. Vitamino B1 trūkumas atsiranda, nes dauguma vitaminų yra gaunami su maistu ir įsisavinami virškinimo trakte, o alkoholis blokuoja B1 vitamino įsisavinimą. Šio vitamino deficitas atsiranda gana greitai ir gali turėti rimtų pasekmių.

B grupės vitaminai yra kaupiami kepenyse, kurios reguliuoja medžiagų apykaitą ir atlieka organizmo „apvalymo“ funkciją. Dėl svarbių biocheminių procesų, vykstančių šioje liaukoje, kepenys vadinamos pagrindine organizmo laboratorija. Jose vyksta šie žmogaus organizmui gyvybiškai svarbūs procesai:

– filtruojamas iš virškinimo trakto atitekantis kraujas (tai apsaugo nuo toksinių medžiagų),
– reguliuojamas cukraus kiekis kraujyje, kontroliuojant cholesterolio ir kai kurių hormonų bei fermentų kiekį,
– apdorojami hormonai,
– dalyvauja medžiagų apykaitoje,
– perdirba į kraują patekusias chemines medžiagas,
– gamina ir išskiria tulžį,
– detoksikuoja ir išskiria su tulžimi įvairius medžiagų apykaitos produktus, toksinus, vaistus,
– nukenksmina pavojingus medžiagų apykaitos produktus,
– reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį,
– dalyvauja kraujo krešėjime,
– sintetina baltymus, vitaminą A,
– kaupia D, K, PP ir B grupės vitaminus,
– kaupia geležį (kurios viena pagrindinių funkcijų – deguonies pernešimas krauju).

Alkoholio vartojimas toksiškai veikia kepenis ir lemia kepenų ląstelių žūtį, o kartu su kepenų ląstelių žūtimi panaikinami ir vitaminai.

Dažniausiai pasitaikantys smegenų pažeidimai:

– Nervų ląstelių pažeidimas – alkoholio vartojimas toksiškai veikia nervines ląsteles. Laikui bėgant smegenų ląstelės žūsta, susitraukia žmogaus smegenų audiniai. Tai reiškia, kad yra mažiau ląstelių informacijai perduoti, smegenims darosi vis sudėtingiau atlikti skirtingas užduotis.

– Kraujagyslių pažeidimas – reguliariai vartojant per daug alkoholio, pažeidžiamos žmogaus smegenų kraujagyslės ir gali padidėti kraujospūdis. Šios abi priežastys didina insulto riziką (taip nutinka, kai smegenys negauna pakankamai deguonies).

– Mažas vitamino B1 kiekis – tai yra vitaminas, kuris būtinas tinkamai smegenų veiklai.

– Padidėjusi galvos traumų rizika – alkoholis veikia koordinaciją, o kai kuriems iššaukia agresyvų elgesį, tai didina galvos sutrenkimų riziką.

Su alkoholiu susiję smegenų pažeidimai nėra savaime progresuojantys – tai yra simptomai neblogėja savaime. Atsisakius vartoti alkoholį, papildžius dietą visaverčiu maistu, kuriame gausu B1 ir kitų vitaminų, užsiimant aktyvia fizine veikla – galima pasveikti, o smegenims padaryta žala gali būti sumažinta. Šioje vietoje svarbus sąmoningumas, juk tik mes patys esame atsakingi už savo gyvenimus.

Straipsnio autorė: klubo OUM.RU jogos mokytoja Rasa Vilkauskaitė.