Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Nuo ko pradėti užsiiminėti joga

Nuo ko pradėti užsiiminėti joga pradedantiems

Šiandieną, turbūt, nėra nei vieno žmogaus šioje žemėje, kuris būtų negirdėjęs apie jogą. Atėjusi pas mus iš Indijos, joga įgavo didelį populiarumą, o daugeliui žmonių tapo gyvenimo būdu.

Joga – tai fizinių pratimų ir vidinės koncentracijos kompleksas. Įvaldę asanas jūs galėsite pereiti į sunkesnį lygį – meditacijas ir pranajamos technikas, kurios išvalo mintis ir protą, atpalaiduoja kūną.

Pirmieji žingsniai

Pradėti reikia nuo šatkarmų išstudijavimo (jų yra šešios). Naujokams tiks savo kūno išvalymas su vegetarizmo pagalba, Jamos ir Nijamos įvaldymas (pagrindiniai dvasiniai ir moraliniai laiptai).

Jama mus moko:

– Atsisakyti nuo bet kokios prievartos, taip pat atsisakyti nuo mėsos valgymo (ahimsa).
– Sąžiningumas prieš save ir aplinkinius (satja).
– Atsisakyti savintis svetimą turtą (asteja).
– Susilaikyti nuo geismo (brahmačarija).
– Atsisakyti nuo susitelkimo į materialios gerovės kaupimą (aparigraha).

Nijama mus moko:

– Palaikyti švarų kūną ir mintis (šaučia).
– Pozityviai mąstyti, būti dėkingam už tai, ką turiu (santoša).
– Savidisciplina (tapas).
– Asmeninis tobulėjimas, savišvieta (svadhjaja).
– Altruizmas (išvara-pranidhana).

Joga yra senovinis metodas, padedantis kiekvienam žmogui kovoti su negatyviomis gyvenimo pusėmis ir jas įveikti.

Kuo naudinga joga

Šiuolaikinis žmogus dažnai susiduria su įvairiomis nedėkingomis situacijomis. Joga padeda įveikti jas ir pagerinti kasdienį žmogaus gyvenimą.

– Stresinės situacijos ir depresija. Stresas – tai pats baisiausias žmogaus priešas, mes nustojame kontroliuoti savo emocijas, pyktį, prarandame gebėjimą blaiviai vertinti kasdienes situacijas ir, kaip pasekmė, krenta mūsų gyvenimo kokybės lygis. Organizmas atitinkamai reaguoja į stresą sutrikdydamas medžiagų apykaitos procesus, anksčiau senėja oda, nekontroliuojamai renkasi nereikalingi kilogramai. Jogos mokymas – tai universalus ir prieinamas būdas nuimti įtampą, pajausti savo stresą ir išmokti įveikti jį. Daugelyje atvejų sistematiški užsiėmimai padeda susitvarkyti su skausmu (pas moteris dažnai susitvarko menstruacinis ciklas).

– Žvalumo nebuvimas ir apatija. Daugelis jogos pasekėjų pastebi, kaip sustiprėja kūnas, pagerėja energija, atsiranda žvalumas. Jogos pamokos – tai poilsis, kurio metu kiekvienas žmogus sukaupia energijos ir jėgų gerokai daugiau, nei 8 valandų miego metu. Meistrams pakanka 4 valandų miego, kad jaustųsi puikiai.

– Antsvoris. Figūra tampa stangri, įgauna formas. Kūnas tampa lankstus, praranda nepakenčiamą riebalų sluoksnį ir nereikalingus kilogramus. Reikia tik įgauti kantrybę ir rezultatai bus pastebimi panašiai po 4-5 mėnesių.

Naudingi patarimai

Nežiūrint į tai, kad joga mums suteikia tik naudą fiziniame prasme, vis tik vertėtų suprasti, kad yra ir kontraindikacijos:

– Psichiniai susirgimai (pavyzdžiui, šizofrenija).
– Kažkokio vidinio organo susirgimai arba paūmėjimo stadijos.
– Kirkšnies išvarža.

Kaip išsirinkti mokytoją

Pats svarbiausias etapas – rasti jogos meistrą, kuris ir padės mums šiame kelyje. Kaip jį rasti? Galbūt kažkas iš jūsų pažįstamų jau lanko jogos užsiėmimus pradedantiems ir gali parekomenduoti Jums savo mokytoją. Galima išnagrinėti atsiliepimus internete ir užsirašyti į pamokas pas du tris skirtingus mokytojus ir tokiu būdu išsirinkti tą, kuris jums tiks.

Pirma, jogos mokytojas turi atitikti jūsų skonį. Tai pagrindinis kriterijus, jums turi norėtis būti kartu su šiuo žmogumi, jis jokiu būdu neturi iššaukti jums priešiškumo, dirglumo ir kitų negatyvių emocijų. Prisiminkite: joga – tai ne sportas ir ne fitnesas, čia treneris gali ir neturėti gražaus kūno su reljefiniais raumenimis. Šiuo klausimu geriau pasitikėti intuicija, ji, kaip taisyklė, niekada neapgaus ir būtinai padės pasirinkti meistrą, su kuriuo pas jus yra draugystė sielų lygyje.

Antra, gerai išsilavinęs treneris eina nuo lengvo prie sunkaus. Pradedantiems jis iš pradžių pasiūlys paprastas asanas, o jau paskui, kai mokiniai jas įvaldys, pereis prie gerokai sunkesnių pozų. Treneris, kuris suinteresuotas savo mokiniais, niekada nesipuikuos prieš publiką, demonstruodamas savo gebėjimus ir rodydamas sudėtingas pozas. Jo dėmesio centre – mokiniai ir jų meistriškumas.

Trečia, tikras jogos meistras yra išskirtinai ramus, subalansuotas, neskubantis. Tai reiškia, kad jis niekada nekomanduoja, nekelia balso, neskubina savo mokinių. O jeigu kažkas nesigauna – nespaudžia ir neverčia.

Ketvirta, patyręs ir išmanantis instruktorius nėra užsiciklinęs ant fizinio aspekto. Jo tikslas – ne tik jo mokinių gebėjimas atlikti pažengusio lygio asanas, o darbas su savo vidiniais procesais ir gebėjimas kontroliuoti savo protą, o jau kaip pasekmė – kūną.

Penkta, tikras jogos meistras žino ne tik visiems akivaizdžią asanų atlikimo naudą, tačiau ir jų kontraindikacijas. Asmeniniame pokalbyje būtinai papasakokite savo mokytojui apie visas savo problemas su sveikata, galbūt viena ar kita standartinė asana gali jums pakenkti. Tokiu atveju jogos mokytojas individualiai jums parinks alternatyvą ir tuomet pranajamos kartu su meditacija atneš jums pastebimą naudą, o galbūt netgi pašalins jūsų problemas, susijusias su sąnariais, stuburu ir taip toliau.

Kaip užsiiminėti joga pradedantiems

Taigi, mokytojas pasirinktas, salė taip pat, sudarytas tvarkaraštis ir štai jūsų laukia užsiėmimas. Pakalbėsime apie tai, kaip jam pasiruošti.

Perkame kilimėlį užsiėmimams. Čia nėra kažkokių ypatingų rekomendacijų, be to, kad kilimėlis turėtų atitikti jūsų ūgį.

Apranga jogos užsiėmimas turi būti lengvai prigludusi, tačiau nevaržanti judesių.

Jokių būdu nelankykite treniruočių su pilnu skrandžiu (tai liečia ir vandenį), geriau daryti užsiėmimą ant tuščio skrandžio arba gerokai vėliau po paskutinio maisto valgymo.

Prieš treniruotės pradžią pabandykite savarankiškai išmokti taisyklingai kvėpuoti ir atsipalaiduoti. Mokytojas išmokys jus vienu metu atsipalaiduoti ir koncentruotis.

Svarbu paminėti, kad neįmanoma išmokti pozų nepridedant tam pastangų, o tai reiškia, nors ir reikia visiškai išvengti traumų, tačiau diskomforto pojūtis yra leidžiamas.

Prisiminkite, kad užsirašę į grupinius užsiėmimus su treneriu, jūs turite laikytis tvarkaraščio. Joga moko disciplinos.

Paprasti jogos pratimai pradedantiesiems

Kaip buvo paminėta anksčiau, pradedantiems bus pasiūlyti patys paprasčiausi (baziniai) pratimai:

1) Asana „medis“. Atsistoti lygiai ir tiesiai, labai lėtai įkvepiant pakelti rankas ir tempti jas kaip galima aukščiau į viršų. Atverti krūtinės ląstą, tam pakelti rankas virš galvos jų nesulenkiant. Tam, kad išmokti balansuoti, pasistenkite įvaldyti šiuos pratimus su pakelta koja, sulenkta per kelį ir padėję pėdą ant šlaunies. Šios asanos privalumai, jeigu ji atliekama teisingai, naudingi laikysenai ir stuburui.

2) Asana „vaikas“. Atsisėskite remdamiesi sėdmenimis ant pėdų. Nusileiskite ant šlaunų visu kūnu, atpalaiduokite rankas ir ištempkite jas prieš save. Pagrindinis šios pozos tikslas atpalaiduoti kaklo ir nugaros raumenis.

3) Asana „šuo“. Pasilenkti į priekį ir padėti delnus prieš save ant grindų. Žengti pėdomis atgal, pakelti dubenį į viršų. Pasistenkite išskirstyti svorį tolygiai tarp pėdų ir delnų. Galvą nuleiskite iki alkūnių lygio. Ši poza naudinga, nes nuima įtampa nuo nugaros raumenų, o taip pat juosmens. Asana taip pat padeda kojas padaryti lieknomis.

4) Asana „gandras“. Ant iškvėpimo pakelti rankas į viršų ir pasilenkti. Susilenkti verta būtent juosmens srityje. Tokia poza daro kojas lanksčiomis ir pakelia viso kūno tonusą.

5) Asana „lankas“. Atsigulti ant pilvo. Paimti rankomis už kulkšnų, ant įkvėpimo pasistengti vienu metu pakelti apatinę ir viršutinę kūno dalį. Čia patys didžiausi privalumai – tiesi nugara, stiprios rankos, preso raumenų stiprinimas.

Jeigu jūs nusprendėte užsiiminėti su treneriu grupiniuose užsiėmimuose, tuomet visas aukščiau išvardintas asanas pasakys meistras, o štai tiems, kas renkasi mokytis jogos savarankiškai, verta atlikti pagal šią instrukciją.

Kaip išsirinkti jogos stilių

Kai žmogus nusprendžia, kad joga – tai būtent tai, jo jam reikia, verta išstudijuoti literatūrą, praktinius patarimus ir išsirinkti stilių, kuris jums tinka. Egzistuoja keletas stilių:

1) Hatha joga. Tai bazinis stilius tinkantis pradedantiems. Pagrindinė kryptis: palaikyti sveikus sąnarius, stuburą, lankstų kūną, pagerinti vidinių organų veiklą, stimuliuoti hormonų liaukas.

2) Aštanga joga. Šis stilius nukreiptas į gebėjimą koncentruotis ir atsipalaiduoti, taip pat įvaldyti kvėpavimo technikas.

3) Ajengar joga. Išsiskiria individualiu priėjimu prie kiekvieno praktiko, čia naudojamos įvairios papildomos priemonės, pavyzdžiui blokai, pagalvėlės ir kiti.

4) Kundalini joga. Tai integralus stilius, kuris turi savyje visas pagrindines jogos stilių dalis.

5) Bikram joga. Tai stilius, kurios pagrindas 26 hatha jogos asanos kartu su dviemis kvėpavimo pratimais. Nukreiptas į sąnarių, stuburo sveikatą ir viso kūno palaikymą tonuse.

6) Dživanmukti joga. Šis stilius pilnai paskirtas mokinio vidiniam pasauliui, tam tikslui naudojamas šokio metodas, dainavimas (natūraliai, mantras), gražios raminančios muzikos klausymas, meditacija kartu su teisinga kvėpavimo technika.

Žinoma, aprašyti ne visi kiekvieno stiliaus ypatumai ir privalumai, todėl vis tik geriau pasirinkti stilių su jogos meistru. Be to, kiekvienas iš šių stilių turi savo sunkumo lygį, asanas, kurios gali būti sunkiai atliekamos be mokytojo pamokymų.

Rekomendacijos savarankiškai jogos praktikai

– Darbas su savimi ir reguliarumas atliekant užsiėmimus.
– Teisingas santykis į mitybą (ypač prieš užsiėmimus).
– Principas: palaipsniui (nuo paprastų pozų prie sunkių).
– Teisingas kvėpavimas.
– Rami aplinka ir raminanti muzika.
– Patogi apranga.
– Palaikyti komfortišką klimatą patalpoje, kur planuojami jogos užsiėmimai.
– Pozityvi nuotaika: išmokite gauti pasitenkinimą nuo užsiėmimų ir meditacijos.

Jeigu jums kažkas nepavyksta, nenusiminkite ir nemeskite to, ką pradėjote. Sukaupkite kantrybę ir toliau tęskite treniruotes. Kantrybė, ramybė, harmonija su savimi ir aplinkiniu pasauliu, subalansuotas priėjimas prie visko – štai ko galutiniame rezultate moko joga.

Labai svarbu duoti sau ataskaitą, kad joga – tai gyvenimo būdas ir mąstymas, ne tik salėje, per vieną užsiėmimą – tai kiekvienos minutės darbas su savo vidiniu ir išoriniu pasauliu. Pavyzdžiui, tai sveikas gyvenimo būdas, kasdienė teisinga mityba, atsisakymas nuo kenksmingų įpročių (rūkymo, alkoholio ir kitų neigiamų potraukių).

Dažniausiai klausimą „Kaip tapti jogu?“ užduoda pradedantieji, nusprendę pasiekti šį mokymą savarankiškai. Natūralu, jeigu jūs įgausite kantrybės, studijuodami daugybę šaltinių ir nagrinėdami nemažai video pamokų, tai jūsų sėkmė garantuota. Tačiau geriau ir saugiau kreiptis į patyrusį ir išmanantį mokytoją, tuomet galima pasiekti geresnių rezultatų ir nuo proceso gauti tikrąjį pasitenkinimą. Be to, pasiekus pastebimus rezultatus, jūs suvoksite tai, kad mokytis jogos galima visą gyvenimą, juk kaip sakoma, tobulėjimui ribų nėra.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru