Kodėl verta užsiiminėti joga

Kiekvienais metais joga tampa vis populiaresnė. Atsidaro nauji jogos centrai, nufilmuojami nauji įrašai, internete vis daugiau žmonių dalinasi jogos praktikomis. Jau ir tarp Jūsų pažįstamų arba giminaičių yra tie, kurie užsiiminėja joga, o Jūs vis dar nepasirįžtate… Išsiaiškinkime kas skatina žmogų užsiiminėti joga ir kokią naudą galima gauti šių užsiėmimų dėka?
Pas skirtingus žmones, tikslai ir motyvacijos yra skirtingi. Kažkas ateina į salę, kad išsigydytų eilinį susirgimą ir palaikytų sveikatą arba atsikratytų nuo per didelio svorio, kažkas ateina ieškodamas būdo tapti kantriu, ramiu ir atsikratyti streso, kažkam tai harmonijos ir pusiausvyros su savimi ir aplinkiniu pasauliu klausimas. Tikslų gali būti daug. Įdomiausia tai, kad daugumą iš jų joga tikrai gali padėti pasiekti.
Kokie vyksta pokyčiai, kai žmogus pradeda užsiiminėti joga?
Dauguma jogos asanų (pozų) nukreiptos į stuburo palaikymą sveikoje būsenoje. Sveikoje – reiškia lanksčioje, be užsispaudimų ir įtampos, juk užsispaudęs stuburas negauna pakankamai maistinių medžiagų ir prasideda degeneratyviniai procesai (Jogaterapija pakankamai efektyviai dirba su tarpslankstelinėmis išvaržomis ir kitomis stuburo ligomis). Ištiesindami stuburą, mes sukuriame erdvę tarp slankstelių, išlaisvindami užspaustus nervinius kanalus stimuliuojame organus kraujo aprūpinimu ir, žinoma, maistinėmis medžiagomis. Stuburo ištiesinimas yra lydimas krūtinės ląstos sukimu, o tai reiškia, kad kvėpuojama gerokai pilniau, atsiranda optimistiškas požiūris į gyvenimą (kad tai patikrinti, pakankama prisiminti, jog kai mes bijome arba nepasitikime savimi arba esame nusiminę – pečiai susigūžta, nugara susiriečia, o laimingoje būsenoje atvirkščiai – norisi kvėpuoti pilna krūtine, o pečiai patys stebuklingu būdu atsiveria).
Atlikdami tam tikras padėtis mes masažuojame vidinius organus ir stimuliuojame vidinių sekrecijų liaukas.
Bandhos arba užraktai (energetiniai ir fiziniai) padeda susuktiems (nusmukusiems) mažojo dubens organams, padeda atsistatyti pogimdyviniame laikotarpyje, pašalina seksualinius sutrikimus, gerina virškinimą ir stimuliuoja skydliaukės veiklą.
Atskirai verta pasakyti apie lankstumą. Nors pradžioje asanų padėtys gaunasi sunkiai ir netgi paprastas pasilenkimas atrodo visiškai ne taip, kaip paveikslėliuose, kuriuose parodytos šios asanos, Jūs pastebėsite, kad su kiekvienu kartu gaunasi vis geriau ir geriau ir štai Jūs jau atliekate šias paslaptingas asanas. Akivaizdūs jogos asanų privalumai: graciška eisena ir judesiai, padidėja kūno lankstumas gali būti pašalinami kai kuriuos nemalonūs simptomai, įprastai tai per didelis krūvis kelių sąnariams ir blogai laikysenai. Dėl blogos laikysenos atsiranda degeneratyviniai procesai ir skausmai.

Jogos nauda dar ir tame, kad ji padidina hemoglobino lygį, eritrocitų kiekį ir sumažina kraujo klampumą, kas ženkliai sumažina širdies ir kraujagyslių susirgimų vystymąsi.
Joga padeda pašalinti dar dvi šiuolaikines ligas – stresus ir depresijas. Masažistai žino, kad stresas ypač kaupiasi kaklo zonoje ir krūtinės ląstos stuburo zonoje, todėl atsiranda raumenų užsispaudimai, organizmas naudoja daug energijos tam, kad palaikytų raumenis įtemptoje būsenoje. Pasekmė – nuovargis. Žmogaus prigimtis tokia, kad stresinėje būsenoje pagrindinis organizmo tikslas – išsaugoti gyvybę, todėl atsijungia virškinimo sistema, atsijungia lytinė sistema, jos negali normaliai funkcionuoti, todėl atsiranda šių sričių sutrikimai.
Atpalaiduodami įtampą raumenyse, kuri ten yra giliai įsėdusi, mes pašaliname iš organizmo tai, kas nereikalinga – įtampą. Padarykime tai praktiškai: tiesiog dabar nukreipkite dėmesį į krūtinės ląstos ir stuburo sritį. Atverkite pečius, ištiesinkite nugarą. Pabandykite įsivaizduoti, kad jūs atostogaujate, kur niekas Jūsų neskubina ir nereikia nieko nereikia. Atpalaiduokite tą įtampą, kuri jaučiasi, minties žvilgsniu praeinant kiekvieną slankstelį, tuomet nukreipkite dėmesį į krūtinės ląstos centrą. Jeigu tai pavyko, įvertinkite, ant kiek ši įtampa iš tiesų Jums reikalinga: ar ji padeda Jums Jūsų veikloje ar saugo Jūs ir Jūsų kūną nuo kažko? Ar ji reikalinga tam, kad palaikytų kūno padėtį? Jeigu įtampa nereikalinga, tai kam ją laikyti?! Jeigu dėl kažkokių priežasčių nepavyko pajausti atsipalaidavimo – ne bėda, joga padės išmokti atsipalaiduoti. Atsipalaiduojant visos sistemos pradeda dirbti vis aktyviau. Pagerėja virškinimas, lytinės funkcijos. Endokrininė sistema dirba gerai, subalansuodama hormoninį foną, o tai reiškia, padeda subalansuoti visą vidinę ir išorinę būseną. Be to, reguliari praktika pašalina ir streso pasekmes – opą ir kai kurias virškinimo problemas.
Joga nidra, Šavasanos praktika (gilaus atsipalaidavimo), meditacija ir kvėpavimo pratimai nukreipia dėmesį į savęs vidų, tuo pačiu duodami pailsėti nervinei sistemai. Taip pat įrodyta, kad meditacija padeda normalizuoti imuninės sistemos veiklą ir padidina atsparumą ligoms.
Joga – tai, tikriausiai, geriausia priemonė nuo depresijos. Įrodyta, kad ji atstato miegą, blokuoja chroniško nuovargio sindromą, stimuliuoja seratonino išskyrimą. Mokslininkai iš Viskonsino universiteto nustatė, kad meditacija padidina galvos smegenų žievės aktyvumą, kuris atsakingas už džiaugsmo ir laimės suvokimą.

Įdomu, kad jaučiamas streso hormono lygio sumažėjimas, kuris atsiranda dėl reguliarios praktikos, padeda padidinti kaulų audinių tankumą, nes kortizolis skatina kalcio išplovimą. Tokias išvadas padarė Valstybinis Kalifornijos universitetas atlikdamas daugybė tyrimų su praktikuojančiais jogą.
Emocionalus pergyvenimas, stresas gali būti persivalgymo priežastimi. Pašalinant priežastį, joga padeda kovoti su nereikalingu antsvoriu. Amerikos tyrėjai iš Hamptono Universiteto prieš keletą metų įtikinamai įrodė, kad jogos ir Pranajamos užsiėmimai naudingi paaugliams, kurie kenčia nuo viršsvorio. Buvo atliekami 12 savaičių tyrimai su vyresnių klasių moksleiviais ir buvo išaiškinta, kad reguliari praktika padeda ženkliai sumažinti Kūno Masės Indeksą – tokie buvo rezultatai. Mokslininkai pareiškė, kad joga ir Pranajama keičia kraujo ir medžiagų apykaitą smegenyse, o taip pat sumažina skrandžio tūrį, kas be abejonės priveda prie dieninio maisto kiekio raciono korekcijų.
Organizme yra milžiniškas energetinis potencialas, kurį galima panaudoti ir papildyti, užsiiminėjant specialiais kvėpavimo pratimais. Energijos lygio padidėjimas gerina koncentraciją, gyvybingumą ir jėgą, kuri pastebima netgi aplinkiniams žmonėms.
Energijos sukaupimui taip pat padeda gilus atsipalaidavimas, kurio mokosi praktikas, užsiiminėdamas joga. Tai natūralus persikrovimo „instrumentas“ fizinei, protinei ir dvasinei žmogaus būsenai, kurios metu energija (prana) praktiškai nenaudojama. Atsipalaidavimas, kuris gali tęstis viso labo penkioliką minučių, turi tokį patį atstatantį efektą, kaip keletas valandų pilnaverčio miego. Be to, energetinį ir emocionalų pripildymą duoda grupinis mantros kartojimas.

Tačiau svarbiausia, ko joga gali išmokyti – tai suvokti save, savo poelgius, savo norus, klausyti savo organizmo ir savo kūno. O tuomet ir suvokti savo tikrąją prigimtį, įgauti ramų pasitikėjimą ir harmoniją, išlavinti valios jėgą ir paimti atsakomybę už visą tai, kas vyksta aplinkiniam pasaulyje ant savęs.
Joga pripildo gyvenimą nauja aukščiausia prasme, leisdama prisiliesti prie dvasingumo ir įgauti harmoniją visuose būties lygmenyse.
Pabaigai nuo savęs norėčiau paminėti, kad užsiiminėti joga – tai nereiškia susisukti į sudėtingą padėtį. Tai reiškia būti sąmoningam kiekviename savo veiksme. Tiems, kas dėl kažkokių priežasčių negali atlikti asanų, egzistuoja meditacijos ir mantros, kurios taip pat teigiamai veikia organizmą ir žmogaus pasaulio suvokimą.
Užsiiminėti joga – tai reiškia mesti iššūkį pačiam sau ir susitikti tiesiai su tikruoju savimi. Užsiėmimai salėje, kai nesigauna jogos asanos, tarp žmonių, kurie jas daro idealiai – tai puikus savo puikybės, kryptingumo, kantrybės ir gebėjimo džiaugtis už kitus lavinimas. Užsiėmimai salėje su plonomis sienomis arba uodais ugdo gebėjimą koncentruotis ir būti kantriems. Išeinant už savo apribojimų ribų jaučiasi džiaugsmas ir harmonija būnant šia nauja asmenybe.
Om!
Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru