Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kas yra Askezė. 2 dalis

Asketizmas – ypač nepopuliarus šiuolaikiniame vartotojų pasaulyje. Įprastai prie asketizmo praktikos prieina žmonės jau pasiekę vidinę brandą, kurie supranta, kad didžioji materialių daiktų dalis nesuteikia jums jokios laimės. Perteklius nedaro jūsų laimingais. Todėl nėra prasmės siekti iliuzinės morkos, jeigu supranti, jog niekada negausi jos ta forma, kurią tau rodo tai aplinka.

Askezė gali būti pritaikoma bet kurioje žmogaus gyvenimo sferoje. Kažkas atsisako nuo lytinių santykių su moterimis, kad išvystytų savo dvasingumą, užsiima asmeniniu tobulėjimu. Šioje savidisciplinoje yra daug naudos. Žmogus nepatiria daugybės erotinio charakterio dirgiklių, dėmesio fokusas nueina į naudingus darbus.

Askezė mityboje geba pakelti jus į naują sveikatos lygį. Paprastas ir naudingas maistas tapo retenybė žmogaus racione. Žmogus maitinasi kenksmingais saldėsiais, tuo pačiu ne tik gadina sveikatą, tačiau ir praranda pasitenkinimą skoniu netgi nuo pačio skaniausio maisto. Teisinga askezė mityboje (kai numatomas organizmo poreikių aprūpinimas, iš sveikatos požiūrio taško), labai greitai pakelia žmogų į naują energetinį lygį. Be to kenksmingas maistas, kuris dabar daugiau mažiau skanus, po keleto mėnesio atrodys rojaus malonumu. O paprastas maistas taps daugiau mažiau skanus.

Asketizmas – tai itin didelio komforto siekio nebuvimas. Tai nereiškia, kad galima nustoti uždirbinėti pinigus ir gyventi gatvėje ant kartoninių dėžių. Įprastai įvyksta atvirkščiai – asketizmas suteikia energijos. ją galima panaudoti kūrybai, o ne begaliniam vartojimui, kaip tai daro įprastas žmogus.

Asketizmas yra bendrai naudingas žmogui. Jis mažiau vartoja, nukreipia dėmesį į kūrybą. Askezės padaro iš mūsų žmogiškus žmones, pakelia nuo gyvūnų lygio.

Kartais tam tikros asketizmo praktikos, kurias atlieka patyrę jogos praktikai, įprastam žmogui gali pasirodyti, kaip minimum nesuprantamos. Pavyzdžiui, toks žmogus, greičiausiai negalės suprasti, kam jogai išeina į uolą, atsisako maisto, ilgą laiką būna vienoje pozoje, išlaiko tylą ir atlieką daugybę kitų asketiškų poelgių. Kad tai suprasti, reikia suvokti, jog žmogus, kuris ilgai praktikuoja jogą, jau pastoviai yra asketiniame fone ir tam, kad jam gauti papildomą impulsą sąmonės tobulėjimui, reikalinga papildoma energija, kurią kaip tik ir duoda gerokai sudetingesnė askezė. Žmogui, kuris eina jogos keliu ne tokį ilgą laiką, geriausia rekomendacija askezių atlikimui gali būti siekis suvokti ir realizuoti savo paskirtį (dharmą).

Jeigu suvokti laisvę, kaip leidimą viską daryti, tai visko leidimas, kaip ne kas kita, suvaržo žmogų. Askezė išlaisvina žmogų nuo blogio. Per nuolankumą ir per atsisakymą nuo leidimo viską daryti ateina tikrasis vidinis laisvumas.

Šiuolaikiniame pasaulyje mus supa ypač daug trumpalaikių malonumų: kaloringas maistas, alkoholis, socialiniai tinklai. Visi šie dalykai prieinami kiekvienam ir jų gavimui dabar netgi nereikia išeiti iš namų. Per didelis kiekis pagundų, kurios supa mus iš visų pusių, apsunkina teisingų sprendimų priėmimą ateičiai.

Viena iš svarbiausių vyro savybių – dvasiškai tobulėti ir gauti žinias apie gyvenimo dėsnius.

Žmogus vystosi tik praeinant per sunkumus, įveikiant juos mes tampame stipresni. Ir taip yra visose gyvenimo sferose.

Komforto zona – tai gyvenimo erdvė, kurioje mes jaučiame psichologinį komfortą. Dažniausiai tai sfera, kurioje vyksta numatomi, mums įprasti reiškiniai, kurie atpalaiduoja ir užliūliuoja mūsų sąmonę. Tai tam tikra sielos būsena, kurioje galime leisti sau veikti mechaniškai, pagal įprastus elgesio šablonus.

Komforto zona yra maloni ir saugi, tačiau ji sukelia įvairius prisirišimus, sustabdo vystymąsi ir tobulėjimą, sukelia tam tikras problemas. Tam, kad to išvengti, būtina išeidinėti už komforto zonos ribų. Komforto zonos išplėtimas priveda prie sąmonės išsiplėtimo. Taip pat išsilaisvina įvairios baimės, blogai, užsispaudimai, kurie laikė žmogų jo pirminėje būsenoje.

Komforto zonos susiaurėjimas nurodo į degradaciją.

Kiekvienas mūsų pasireiškimas (veiksmas, mintis ir t.t.) reikalauja energijos. Jeigu pas žmogų nėra energijos, tai jis net negali įkvėpti. Kuo daugiau pas mus energijos, tuo efektyvesnis mūsų gyvenimas: veiksmai rezultatyvūs, mintys švarios ir priveda žmogų prie svarbių sprendimų ir nuostabių atradimų.

Net pas žmones, pas kuriuos energijos užtenka tik tam, kad palaikyti fizinio kūno gyvenimą, tapas siūlo efektyvius metodus išsaugoti ir sukaupti gyvybinę jėgą. Kiekvienas minčių aktyvumas, bet koks dėmesio nukreipimas į kažką priveda prie energijos iššvaistymo.

O ką daro šiuolaikinis žmogus? Prabudęs ryte jis įjungia televizorių, radiją, kompiuterį, telefoną. Jo dėmesys nukrypsta į serialų siužetus, naujienų pranešimus, reklaminius klipus, kompiuterinę realybę. Jis važiuoja į darbą, o jo akys žvalgosi į reklamas, skelbimus. Jis atiduoda savo energiją beprasmiams pokalbiams, pramogoms internete, negatyvioms mintims arba tuštiems svajojimams. Vakare, pavargęs per dieną, jis vis tiek nukreipia dėmesį į televizines ladas arba kompiuterį, tęsdamas maitinti juos savo energija.

Jogoje žmogus vertina laiką, jėgas, energiją. Jis neiššvaisto savęs į aplinkini pasaulio jaudulius, o aiškiai suvokia, jog savo dėmesį reikia nukreipti dalintis žiniomis ir praktika su žmonėmis. Geriau pabūti tyloje, nukreipti savo mintis į deramus tikslus arba susikoncentruoti į įdomų darbą ir atlikti jį ant tiek idealiai, kiek įmanoma, nei bėgioti paskui ryškius miražus, vedančius į bedugnę.

Tapaso jėga yra begalinė. Senoviniai šventraščiai nurodo, jog bet koks tikslas šiame pasaulyje gali būti realizuoti per tapasą. Verta prisiminti, jog tapasas gali būti ir galingas instrumentas išmintingo jogo rankose, ir griaunanti praktika neišmanančiam žmogui. Guru mokymas padės teisingai juo naudotis ir nesiblaškant eiti teisinga kryptimi.