Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Jogos nauda. Hormonų fono normalizavimas

jogos-nauda-hormonų-fono-normalizavimas

Hormonai – tai biologinės medžiagos, kurias sukuria ir išskiria endokrininės sistemos organai į kraują (t. y. Vidinės sekrecijos organai). Hormonai valdo praktiškai visas žmogaus organizmo funkcijas: atsako už vystymąsi, augimą, medžiagų apykaitą, svorį, lytinę diferenciaciją, reproduktyvinę funkciją, išsaugo širdies-kraujagyslių sistemas, kaulų tvirtumą, sąnarių judėjimą ir daugelį kitų. Endokrininė sistema daro didelę įtaką psichologinei būsenai ir emocinėms žmogaus reakcijoms. Ji daro įtaką ne tik mūsų sveikatai ir nuotaikai, tačiau ir mūsų išvaizdai. Žmogus, pas kurį hormonai yra subalansuotoje būsenoje turi gerą sveikatą, yra emocionaliai subalansuotas ir džiaugsmingas gyvenime. Vieno iš hormonų per didelis kiekis arba trūkumas priveda bendrai visą organizmą prie susirgimo.

Hormonų disbalanso simptomai

Nuotaikų kaitos, gyvybinio tonuso sumažėjimas, menstruacinio ciklo sutrikimai, menopauzės ir andropauzės simptomai, galvos skausmai, problemos su oda, miego sutrikimai, chroniškas nuovargis, svorio sutrikimai, dirglumas, depresija, trapumas ir intensyvus plaukų slinkimas, lytinio įsitraukimo sumažėjimas ir daugelis kitų.

Hormonų disbalanso priežastys

Genetiniai polinkiai, neteisingas gyvenimo būdas ir nesubalansuota mityba, to pasekmė – vitaminų ir mikroelementų trūkumas, hormonų preparatų ir kontracepcinių tablečių vartojimas, negerovinė ekologinė ir radiacinė aplinka, chroniniai ir veneriniai susirgimai, infekcijos, abortai, per didelis fizinis krūvis, tabako rūkymas ir alkoholizmas, viršsvoris.

Hormonų foną galima normalizuoti naudojant kompleksišką priėjimą: teisinga mityba, gilus ir ramus miegas (ne mažiau 8 valandos per parą), fitoterapija, buvimas šviežiame ore. Oficiali medicina siūlo platų gydomos terapijos pasirinkimų spektrą kovojant su hormonų disbalansu, tačiau jos metoduose yra šalutiniai efektai. Liaudies medicina naudoja fitoterapiją: čiobrelių pelyno, dilgėlių, ramunėlių, šalavijų ir medetkų nuovirus. Klimakso metu naudingos pakalnutės, mėtos, melisos ir jonažolės. Testosterono atstatymui pas vyrus rekomenduoja gerti ženšenio nuovirą arba citrinvytį, jarutkos nuovirą.

Reguliarūs jogos užsiėmimai leidžia normalizuoti hormonų ciklus, sureguliuoti emocinių ir fiziologinių svyravimų darbą, pagerinti išvaizdą. Tai kompleksiškas priėjimas, kuriame turi būti: asanos klubų atvėrimui, asanos nukreiptos į relaksaciją ir endokrininių liaukų stimuliaciją, perverstos asanos, pilvo manipuliacijos, kvėpavimo praktikos.

Endokrininė sistema sudaryta iš: hipofizės, skydliaukės ir prieskydinės liaukos, kankorėžinės liaukos, antinksčių, užkrūčio liaukos, kasos, lytinių liaukų.

Kankorėžinė liauka

Išsidėsčiusi galvos smegenyse, tarp tarpinių smegenų, didžiųjų pusrutulių ir smegenėlių. Reguliuoja lytinį subrendimą, miego ilgumą. Stimuliuojant kankorėžinę liauką ir siekiant padidinti melatonino gamybą rekomenduojama Šašankasana.

Hipofizė

Reguliuoja visų endokrininių liaukų veiklą.

Širšasana daro efektyviausią poveikį normalizuojant hipofizės funkcijas.

Skydliaukė ir Prieskydinė liauka

Išsidėsčiusios kaklo srityje, atsako už medžiagų apykaitos reguliavimą, nervų sistemos dirglumą, gūžio vystymąsi, kalcio ir fosforo reguliaciją organizme. Šios pozos stimuliuoja kaklo sritį:

– Šašankasana,
– Sarvangasana, Padma Sarvangasana,
– Halasana,
– Matsiasana,
– Uštrasana,
– Simhasana

Antinkščiai

Daro įtaką lytinių hormonų išskyrimui, mineralinių ir organinių medžiagų apykaitai, slopina alergines ir uždegimines reakcijas. Asanos, kurios daro poveikį antinkščiams:

– Bhudžangasana,
– Majurasana.

Kasa

Reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, riebalų atidėjimą. Asanos, kurios daro poveikį kasai:

– Uddijana bandha,
– Paščimotanasana,
– Pavanamuktasana,
– Balasana.

Užkrūčio liauka

Išsidėsčiusi už krūtinės viršutinėje krūtinės ląstos dalyje. Atsako už visos imuninės sistemos darbą. Užkrūčio liauką galima stimuliuoti dainuojant, beldžiant glostant arba atliekant specialų masažą viršutinėje dalyje.

Lytinės liaukos tai: kiaušinėliai pas vyrus ir kiaušidės pas moteris

Šiuos praktikos stimuliuoja lytinių liaukų funkciją, padeda atstatyti reproduktyvinę sistemą, leidžia maksimaliai nuimti gilią įtampą, atverti dubens raumenis:

– Utthan prišthasana,
– Upavišta Konasana,
– Kapotasana,
– Dhanurasana,
– Ašvini-mudra,
– Mula-bandha,
– Kapalabhati,
– Bhastrika.

Perverstos asanos turi didelę reikšmę stimuliuojant visą endokrininę sistemą ir aktyvuojant ryšį tarp liaukų. Reguliari joga-nidros ir šavasanos praktika rekomenduojama normalizuojant centrinės nervų sistemos tonusą, kuris glaudžiai susijęs su endokrinine sistema. Siekiant sustiprinti tarpkojo raumenis, tam turi didelę reikšmę ašvini-mudros ir mula-bandhos technikų poveikis. Asanos – susisukimai, tokie, kaip Bharadvadžasana, Pasasana, Trikonasana (ir Parivritta Trikonasana), tonizuoja kiaušinėlius ir inkstus, tokiu būdu normalizuojamas organizmo hormonų foną.

Straipsnis išverstas iš tinklapio www.asanaonline.ru

Originalus straipsnis