Jogos meistrai: Patandžalis
Patandžalis – Indų filosofas, žinomas pagrindinio jogos traktato Jogos–sūtrų autorius.
Biografija
Pagal įvairius šaltinius, Patandžalis gyveno periode tarp II ir IV šimtmečio iki mūsų eros. Apie jo gimimą sklando legendos. Vienoje iš legendų, ilgai iki Patandžalio gimimo, Viešpats Višnu gulėjo ant savo gyvatės Adišešos tarp vandenyno bangų ir mėgavosi žiūrėdamas, kaip Šiva šoka danguje. Vaizdinys tiek jį įkvėpė, kad jis tapdavo tai karštas, tai šaltas, tai sunkus, tai lengvas. Sužinojęs, kas taip jaudina Višnu, gyvatė Adišeša paprašė leidimo išmokti šio šokio, savo Viešpaties garbei. Kai Adišeša įvaldė šį mokslą tobulai, šokantis Šiva palaimino jį žemiškajam gimimui, kad atneštų šį mokslą žmonėms. Tuo pačiu metu netekėjusi moteris, sukaupusi vertingą patirtį jogoje, meldė Viešpaties suteikti jai sūnų, kad perduoti savo žinias. Adišeša nukrito jai į rankas, kaip maža gyvatėlė ir pavirto į žmogų.
Padavimas teigia, jog nuo pat gimimo Patandžalis mokėjo kalbėti, turėjo persmelkiantį žvilgsnį ir liepsnojančią kalbą. Kai kurie šaltiniai tvirtina, jog kartą, kai iš jo pasijuokė smalsuoliai, išminčius išleido iš savo burnos ugnį… Savo gyvenimo pakeleivę – nuostabią Lolupą – Patandžalis pasak legendos rado medžio drėvėje. Kartu su ja jis gyveno iki gilios senatvės, vesdamas asketišką gyvenimo būdą ir mokydamas jogos – meno treniruoti protą, su specialios gimnastikos, kvėpavimo pratimų ir koncentracijos pagalba.
Skaitosi, kad Patandžalis sistematizavo išskaidytą jogos praktikos pratirtį, kuri buvo perduodama iš kartos į kartą ir ant šio pagrindo sukūrė sistemą, kuri padeda pasiekti nušvitimą. Ji detaliai išdėstyta Jogos–sūtrose, kaip trumpi pamokymai.
Daugiau nei du tūkstančius metų šis darbas yra pagrindinis jogos esmės ir metodų aprašymas. Jogos kelią Patandžalis išdalino į aštuonis laiptus (iš čia kilo pavadinimas Aštanga joga: aštanga reiškia aštuonis), kurių pasiekimas veda į samadhi (nušvitimą). Jis detaliai papasakojo apie kliūtis šiame kelyje, aprašė jogos asanų (pozų) atlikimo techniką, pranajamų – kvėpavimo pratimų ir meditacijos – proto treniravimo.
Egzistuoja daugybė Joga–sūtrų vertimų, kurie publikuojami su jogos meistrų komentarais arba jų perpasakojime, kadangi originalus tekstas žmogui gali pasirodyti visiškai nesuprantamas.
Indijoje Patandžalį gerbia, kaip šventąjį, jogą ir išminčių, taip pat kaip didingąjį šokėją ir gydytoją. kai kurie tyrėjai priskaito Patandžaliui vieną iš Ajurvedos traktato autorystę, kuri liečia susirgimų diagnostiką, žmogiško kūno funkcijas, o taip pat gydomąsias tam tikrų augalų funkcijas ir galimus jų pritaikymus. Yra dar vienas darbas, kuris taip pat dažnai priskaitomas Patandžaliui – Indų gramatikos traktatas Mahabhašija.
Apie tai, kur būtent gyveno filosofas Patandžalis ir kur jo gyvenimas pasibaigė, duomenų nėra. Indijoje nėra nei vieno Patandžalio ašramo, kaip ir nėra jo mokinių linijos. Tačiau pasiliko vertingiausias palikimas, tapęs kelrodžiu tūkstančiams jogos praktikų visame pasaulyje.
Citatos
Joga yra sąmonės veiklos sustojimas. (Kitame vertime: proto judėjimo sustabdymas). Tuomet Stebėtojas yra savo tikrojoje formoje.
Asana – tai proto modifikacija.
Protas, kartą išplėtęs savo ribas, niekada negrįš į prieš tai buvusias.
Kūnas – tai valtis, kuria mes perplaukiame žemiško egzistavimo vandenyną.