Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Dėkingumas ir pasitenkinimas tuo, ką turi. Jogos principas Santoša

Visi žmonės nori būti laimingais, tačiau laimę kiekvienas supranta savaip. Kažkas bando išmatuoti ją išoriniais dalykas: materialia gerove ir gausa, diplomais ir išsilavinimo lygiu, socialiniu statusu ir pripažinimu. O kažkas įsitikinęs, kad laimės neįmanoma įgauti išoriniais būdais ir jie pereina prie vidinės paieškos. Kaip tai bebūtų, tačiau susieti laimę su kažkokiomis aplinkybėmis – tai iliuzinis suvokimas, kelias į niekur. Aštanga-jogoje aukščiausia laimė arba palaima pasiekiama per moralinį santošos principą. Šiame straipsnyje išnagrinėsime kaip jį realizuoti gyvenime.

Kas yra Santoša pasak Patandžalio

Patandžalio Jogos sūtrose pirmi du jogos laiptai Jama ir Nijama aprašo moralinius ir etinius principus, kurių laikymasis suteikia atraminį tašką sveikam augimui ir tobulėjimui. Viena iš Nijamos taisyklių yra santoša – pasitenkinimo ir dėkingumo principas. Vienuolika sinchroninių Patandžalio sutrų vertimų vienaip ar kitaip nurodo kad iš pasitenkinimo atsiranda aukščiausioji laimė. Dėl to verta praktikuoti santošą kasdieniame gyvenime.

Kokiu būdu galima laikytis šio principo ir kaip jį realizuoti kasdieniame gyvenime.

1) Priėmimas. Iš esmės pasitenkinimas – tai ir yra priimti visas savo gyvenimo aplinkybes: darbą, santykius, pastangų rezultatą, sveikatą ir patį save. Kad priėmimas būtų absoliutus ir besąlyginis, o pasitenkinimo lygis – maksimalus, verta užsiiminėti dėkingumo praktika. Netgi situacijoje, kai viskas atrodo blogai ir beviltiškai, yra už ką būti dėkingam. Visada galima išreikšti padėką tėvams už gyvenimą, padėkoti bendraminčiams kelyje, o taip pat tiems, kas duoda mums žinias, su kieno pagalba pasireiškia pamokos. Na ir tiesiog dėkoti už tai, kad yra galimybė mąstyti ir daryti pasirinkimą.

2) Pozityvus pokytis. Kritinėse ir sudėtingose situacijose svarbu mokėti perjungti dėmesį į teigiamus momentus. Kai atrodo, kad aplinkybės susideda ypač blogai, svarbu prisiminti apie kažką gero, juk tam visada yra vietos gyvenime. Kai pradeda atsirasti nepasitenkinimas, būtina padėkoti, rasti tam minimum 3-5 priežastis. Kai atsiranda konfrontacija su kažkuo iš kolegų arba artimų žmonių, būtina kritiką šiam žmogui pakeisti į pozityvą ir rasti 3 teigiamas savybes oponente. Pas kiekvieną visada yra laisvas pasirinkimas – rinktis laimę arba nelaimę, šviesą arba tamsą, nepasitenkinimo būseną arba besąlyginį priėmimą ir begalinę padėką.

Dėmesio nukreipimas iš išorės į vidų. Tam, kad neieškoti laimės išoriniuose dalykuose, kurie trumpalaikiai ir nepastovūs, berta nukreipti dėmesį į savo vidų. Tam tiks meditacija ir kitos savęs pažinimo, dvasinio tobulėjimo praktikos.

3) Gyventi paprastai ir kukliai. Paprastumas padeda įsitvirtinti santošos principe, perteklinis komfortas ir materiali gerovė įprastai išlepina ir nukreipia dėmesį nuo to, kas svarbiausia. Svarbu išmokti nelyginti savęs su kitais ir nepavydėti. Pastoviai analizuoti ir suvokti, kad laimingam gyvenimui ir tolimesniam vystymuisi praktiškai visada yra būtiniausios bazinės sąlygos.

4) Asana, pranajama. Saikingas fizinis krūvis ir hatha-jogos užsiėmimai, kvėpavimo praktikos ir įgūdis dirbant su gyvybine energija padeda toliau džiaugtis paprastais dalykais – galimybe judėti ir kvėpuoti.

5) Ir toliau keistis. Nežiūrint į pasitenkinimo lygį, gyvenime visada yra vietos pozityviems pokyčiams, juk keičiant save keičiasi aplinkinis pasaulis. Svarbu tai daryti iš meilės jausmo ir visų gyvų būtybių gerovei.

6) Tarnystė kitiems. Pagalba kitiems žmonėms visada priveda prie pasitenkinimo ir džiaugsmo pojūčio. Išreikšti dėmesį, rūpestį ir meilę aplinkiniams – tai pripildo mūsų gyvenimą šiomis savybėmis, suteikia gyvybės jėgų.

Ypač svarbu praktikuoti santošą tiems, kas dažnai jaučia nerimą, stresą, nepasitenkinimą. Kai gyvenimas susideda palankiai, nesunku būti dėkingam ir pasitenkinusiam. O kaip praktikuoti, kai viskas blogai? Tokiose situacijose sunkiausia surinkti save ir susitvarkyti su savo jausmais, emocijomis ir ydomis. Tačiau jeigu pavyks pritaikyti visas šas rekomendacijas ir patirti pasitenkinimą nuo transformacijos proceso – tai bus neįkainojama patirtis.

Santošos principas glaudžiai susijęs su kitomis Jamos ir Nijamos taisyklėmis, ypač:

– su astėja – mokėjimu būti patenkintu savo padėtimi ir nesisavinti svetimo netgi mintyse,
– su aparigraha – neprisirišimas prie absoliučiai nieko, būtent šis principas suteikia pagrindą pasitenkinimui,
– su tapasja – tam tikras asketizmas ir savęs apribojimas malonumuose.

Kodėl svarbus pasitenkinimas ir dėkingumas už viską gyvenime?

1) Pasitenkinimas formuoja pozityvų mąstymą, gebėjimą akcentuoti dėmesį į teigiamus momentus, gebėjimas viskame matyti Aukščiausiųjų jėgų pasireiškimą.

2) “Pakeisk save į geresnę pusę ir pasaulis pasikeis aplinkui” – ši frazė įkvepia daugelį. Savo pavyzdžiu, beje, patys to nesuvokdami, žmonės motyvuoja kitus pozityviems pokyčiams, transformuoja energija šalia savęs, daro pasaulį šiek tiek geresniu, šviesesniu ir geresniu.

3) Grįžtant prie Patandžalio principų darome išvadą, kad santoša leidžia pilnumoje pajausti vidinę laisvę, palaimą ir aukščiausiąją laimę.

Santošos principas grąžina mus į dabartinį momentą, rekomenduoja gyventi čia ir dabar atmetus visus sąlygojimus ir aplinkybes, mėgaujantis kiekviena akimirka ir neatidedant gyvenimo ant vėliau. Būkite laimingi jau dabar, juk viskas jūsų rankose.

Literatūra

1. Patandžalio Jogos sūtros
2. D. Frouli. Ajurveda ir protas
3. T. K V. Dešikačar. Jogos širdis