Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Energetiškai stiprios jėgos vietos ir jogos praktika

Jėgos vietos ir jogos praktika

Jogos kelias yra ypač įdomus ir įtraukiantis. Tie, kurie pradėjo juo eiti, sutiks, kad kiekviena gyvenimo sekundė tampa praktika ir atveria gyvenimą ir aplinką absoliučiai iš kitos pusės, ne tik iš vienos. Tačiau ir čia sutinkami savi sunkumai, verčiantys praktiką imtis įvairių būdų, padedančių kaip įmanoma stabiliau judėti asmeninio tobulėjimo ir tarnystės kelyje visų gyvų būtybių gerovei. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime keletą variantų, kur keliauti praktikui, kad efektyviausiai atstatyti energiją.

Dažnai pradedantys praktikai susiduria su problema, jog jų nesupranta aplinkiniai. Tai absoliučiai natūralus procesas, nes žmogus pradeda keistis ir kaip pasekmė keistis tenka aplinkiniams, kurie ne visada tam pasiruošę. Tai yra viena iš pagrindinių kliūčių pradiniame jogos kelio etape. Tačiau įveikus barjerą giminaičių, senų „draugų“ ir pažįstamų priekaištų formoje ir jau susitaikius su tuo, kad toliau teks eiti vienam, aplinkui pradeda vykti stulbinantys pokyčiai: giminaičiai staiga pradeda atsižvelgti į tavo mitybos poreikius, draugai vis labiau domisi tavo gyvenimo būdu arba tiesiog „atkrenta. Pasireiškia nauji pažįstami, su kuriais sutampa tavo požiūris.

Po to, kai tampa harmoningi socialiniai momentai, praktikui pavyksta giliau panirti į save, tapti sąmoningesniam ir pastebėti savyje pokyčius ne tik fiziniame, tačiau ir energetiniame lygyje. Ir prasideda nauja pokyčių atšaka jau neini į abejotiną kompaniją vien dėl to, kad tai įprasta. Nedalyvauji šventiniuose pokalbiuose ir nedarai nereikalingų poelgių, kurie niekam neatneša gerovės arba trukdo praktikai. Nežiūri televizoriaus ir neklausai radijo. Dažniau vaikštai į jogą, skaitai tobulėjimą skatinančią literatūrą. Rezultate prieini prie to, kad netgi stengiantis daryti savo gyvenimą maksimaliai geroviniu, kažko trūksta, yra gydybos pojūtis, kitais žodžiais, praktiškai pastoviai praktikas įtraukiamas į įvairias pagundas ir valios patikrinimus. Žinoma, tai nėra blogai, tačiau išeina, kad energija labiau naudojama savęs palaikymui tonuse, nei sukaupimas ir jos nukreipimas į gerokai labiau gerovinę kryptį. Pakankamai sunku, o kartais ir neįmanoma, judėti toliau.

Kodėl taip vyksta? Dalykas tame, kad praktikuodami mes pakeliame savo energijos lygį, to pasekoje tampame masalu žmonėms ir būtybėms su žema energija, tuo, kad pasimaitinti nuo mūsų. Tai vyksta dėl to, kad mes neegzistuojam atskirai, visos gyvos būtybės – vienas didelis organizmas, kuriame nepertraukiamai vyksta energijos mainai. Tai yra, mes arba turime iš karto nukreipti savo energiją į reikalingą kryptį, arba nuo mūsų šią energiją nuims priverstiniu būdu ir ne tik nuims, o atiduos mainais blogą. Ir iki tol, kol mes neišmoksime konvertuoti neigiamą energiją į teigiamą (o tam reikalingi metų metai praktikos), mes kentėsime nuo to. Koks bebūt stiprus ir stabilus praktikas, netgi pačiam labiausiai patyrusiam būtina atstatinėti savo energetinį kūną. Todėl, kad kiek mes bemiegotume ir besiilsėtume fiziniame lygyje, subtilus kūnas nuo to tik išsenka. Štai kodėl būtina lankytis jėgos vietos, išeidinėti į retrytus ir atsiskyrinėti praktikai švariose vietose bendraminčių būryje.

Jėgos vietomis vadina energetiškai stiprias vietas, dažnai jas susieja su realizuotos asmenybės buvimu vienu ar kitu laiku. Pavyzdžiui, ypač pozityvu lankyti Budos Šakjamunio gyvenimo vietas ir kitų nušvitusiųjų Indijoje, Nepale, Tibete ir taip toliau. Nežiūrint į tai, kad čia kasmet suvažiuoja neįtikėtinas kiekis žmonių, vietos pasilieka energetiškai švarios ir galingos, ne veltui visi, kam pavyko ten pabūti bent kartą, pastebi savyje esminius pokyčius ir norą praktikuoti uoliau arba pradėti užsiiminėti joga, randa atsakymus į seniai jaudinančius klausimus. Dalykas tame, kad visų pirma, ne kiekvieną žmogų prileidžia prie šių vietų. Ne reta istorija apie tai, kaip viskas jau buvo paruošta, nupirkta ir lagaminas surinktas, tačiau kažkas paskutiniu momentu įvyko ne taip arba atvirkščiai, žmogui nieko daryti ir nereikėjo, viskas savaime susidėliojo. Visų antra, į jėgos vietas žmonės važiuoja, kaip taisyklė, su švariomis mintimis ir milžiniška pagarba ir atsidavimu dėka ko įvyksta neišsenkantys teigiamų vibracijų mainai. Visų trečia, jų geografinė padėtis, kuri, kaip taisyklė, lydima nuostabių gamtos vaizdų, švarių šaltinių ir oro. Jėgos vietos tai ne tik Indija ir panašios šalys, taip pat tai mūsų Altajaus, Krasnodaro kraštas, Baikalas ir kiti.

Lankyti šventas vietas geriau su kompetetingais gidais ir vadovais. Jeigu jūs einate jogos keliu, atitinkamai reikia, kad vedantysis būtų praktikuojantis mokytojas, o ne tiesiog tas, kuris gerai išmoko istorijas ir tų vietų geografija. Pozityvu, jeigu į turo programą įtrauktos praktikos šventose vietose – meditacija, hatha-joga, pokalbiai ir paskaitos, tai leis iš tiesų pajausti energiją ir panirti į vietovės atmosferą.

Kitas energijos atstatymo būdas gali būti išėjimas į retrytą. Retrytas vertime reiškia „atsiskyrimas“, „užsidarymas atsiskyrime“. Šis terminas tapo tarptautinis ir naudojamas dvasinių praktikų atsiskyrimui. Tai gali būti individualus retrytas, pavyzdžiui, kai praktikas išeina keletai dienų į kalnus arba mišką, arba tai gali būti atsiskyrimas su bendraminčiais, pavyzdžiui, Vipasana, kas vertime reiškia „matyti realybę, kokia ji yra“. Bet kokio retryto pagrindas yra aiški programa ir griežtas grafikas, taip pat jis gali būti lydimas tylėjimo praktikos ir apribojimo maiste. Labai svarbus nusiteikimas praktikai, rezultatas tiesiogiai susijęs su dedamomis pastangomis, o būtent, ant kiek sąžiningai ir pilnavertiškai laikomasi programos ir mokytojo mokymo.

Ši praktika padeda sukaupti energiją, suprasti save, rasti atsakymus. Tokias praktikas taip pat būtina daryti švariose vietose, toli nuo miesto ir sociumo. Kodėl tai svarbu? Pagal asmeninę patirtį galiu pasakyti, kad pavyzdžiui meditacija Kultūriniame Centre „Aura“, kur aš du kartus praeidinėjau Vipasaną, ženkliai skiriasi nuo meditacijos namuose. O jeigu būti sąžininga, namuose tai tiesiog atidirbamas įprotis sėdėti nepajudinamai su tiesia nugara ir sukryžiuotomis kojomis, noriu pasakyti, kad jokios kitos patirties plytiniame daugiabutyje, kur sumaišyta tiek skirtingų, toli gražu ne pozityvių energijų, gauti neįmanoma. Analogiškais įspūdžiais dalinosi ir kiti dalyviai, netgi meditacija parke, o ne namuose, neleidžia pasiekti tų realizacijų, kurios įmanomos ten, kur pastoviai praktikuoja daug žmonių.

Į individualų retrytą, iš mano požiūrio taško, yra prasmė eiti po Vipasanos, nes jau turi įsivaizdavimą apie tai, kaip atlikti vienas ar kitas praktikas ir taisyklingiau suvoki tai, kas vyksta sąmonėje ir organizme. Pageidautina, kad sudaryti programą padėtų labiau patyręs praktikas, pavyzdžiui, mokytojas, kuris žino tave, tavo situaciją, ypatumus. Svarbu iš anksto nustatyti trukmę, kad nepabėgti ankščiau laiko. Iš pradžių tai gali būti visiškai neilga trukmė, svarbiausia maksimaliai realizuoti tai kas sugalvota. Ir būtinai prieš praktiką reikia paprašyti pas vietines dvasias leidimo, o pabaigus, padėkoti joms.

Tačiau ne visi pasiruošę tokioms radikalioms priemonėms arba neturi galimybės išvažiuoti į jėgos vietas, tačiau taip pat turi poreikį „įkvėpti šviežio oro“. Galima išvažiuoti į ekogyvenvietę, tačiau labai pageidautina apsupti save tais, kas supranta jūsų siekia dvasiniam tobulėjimui ir su kuo galima mainytis patirtimi. Šiuo atveju geras variantas gali būti lankytis, pavyzdžiui, jogos stovykloje „Aura“. Šiuo momentu jų keletas ir jos yra labai teigiamose vietose praktikai. Čia rėžimas suplanuotas, visos stovyklos darbo metu yra keletas mokytojų kurie visada džiaugiasi galėdami padėti, veda nuostabias paskaitas ir jeigu kas, beje, padės padaryti atsiskyrusį individualų retrytą. Taip pat čia galima sutikti bendraminčius, o pradedantiems mokytojams išbandyti savo jėgas vedant užsiėmimus vadovaujant gerokai labiau patyrusiems mokytojams. Kadangi pagrindinis stovyklos organizatorių noras skatinti praktikus asmeninio tobulėjimo kelyje, pragyvenimo kainos padengia tik pačias būtiniausias išlaidas, visa kita atliekama už paaukojimus.

Pabaigai norėtųsi palinkėti tiems kurie jau eina jogos keliu, kas bebūtų, nenueiti nuo jo ir naudoti bet kokias manomas galimybes aplankyti jėgos vietas, reguliariai išeidinėti į retrytus ir bendrauti su bendramainčiais. Tačiau net jeigu kol kas nėra tokios galimybės, jokiu būdu neliūdėti ir toliau dėti pastangas, gyvenimas būtinai ateis jūsų pasitikti. Tuo pačiu, kas dar tik pradeda žiūrėti į jogos pusę, bus ypač naudinga prisiliesti su šventomis vietomis ir pabandyti atsiskirti, galbūt nuo to prasidės jūsų joga „suaugusiai“.

Om!

Straipsnio autorė Varvara Stepočkina

Originalus straipsnis