Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Hatha joga, meditacija, joga nidra ONLINE nuo sausio 4 dienos, kviečiame registruotis

Vegetarizmas. Filosofija ir rūšių įvairovė

Kaip pradėti medituoti

Dvasinis mokytojas - kas tai?

Jama ir Nijama. Nuo ko prasideda joga?

Kuo skiriasi Surya ir Čandra Namaskar

Vienos dienos badavimas su vandeniu: taisyklės

Jogos mokytojų kursai

Kaip palaikyti informacinę švarą

Televizija, internetas, muzika, reklama – mus supanti informacinė terpė pakankamai agresyvi. ,,Pirk!“, ,,Pabandyk!“, ,,Imk kreditą!“. Bet gerokai baisesnė paslėpta reklama, kuri per serialus ir filmus transliuoja mums tam tikrus elgesio modelius. Mes gyvename visuomenėje, kurioje vartojimas tapo viešpataujančia ideologija, daugumos filosofija. Nešioti tai, kas šiandien jau nemadinga, – tai blogas tonas, o naudotis seno modelio telefonu, kai jau yra naujesnis, – tai praktiškai iššūkis visuomenei, ir mums pasitaikius progai būtinai apie tai primins. Praktiškai nuo vaikystės (tame tarpe ir patys tėvai, kaip skaudu bebūtų tai pripažinti) mums į sąmonę instaliuoja vienas ar kitas valdymo programas, kurios po to visą gyvenimą vers mus daryti tai, ko reikia ne mums, o tiems, kas užsakė vienos ar kitos informacijos sklaidą visuomenėje. Egzistuoja nuomonė, kad 90 %. informacijos, su kuria mes kasdien susiduriame, yra kažkieno užsakyta ir kažkam naudinga. Tik susimąstykite: 90 %. Ar esant tokiam psichologiniam ir informaciniam spaudimui turime kažkokių šansų neišleisti viso atlyginimo artimiausioje nuo namų parduotuvėje? Ne viskas taip baisu. Šansų yra. Kaip gi laikytis informacinės švaros ir apriboti save nuo prisilietimo prie informacinių šiukšlių?

Televizorius – masinio naikinimo ginklas

,,Neskaitykite laikraščių!“ – sakė profesorius Preobraženskis. Jeigu tik gerbiamas Filipas Filipovičius būtų žinojęs, kokį galingą ginklą išras prabėgus daug metų, jis būtinai būtų pridūręs: ,,Ir nežiūrėkite televizoriaus“. Reikia pasakyti, kad televizija turi vieną labai niekingą apgaulę – pasirinkimo iliuziją. Jums pasiūlys pasirinkti tūkstantį ir vieną kanalą ir pasakys, kad jūs galite išsirinkti pagal skonį, ką norite žiūrėti. Vis dėlto tai pasirinkimas iš keleto rūšių ekskrementų, ir ne daugiau. Skirtingi kanalai tik transliuoja vieną ir tą patį informacinį purvą, kuris terš jūsų vidinį pasaulį ir kels, švelniai tariant, keistas motyvacijas. Patirtis rodo, jeigu žmogus reguliariai žiūri televizorių, tai kalbėtis su tokiu žmogumi apie kažkokį tobulėjimą, iš principo, nėra kaip. Visi jo elgesio modeliai ir požiūriai, o taip pat nuomonės apie įvairias gyvenimiškas situacijas jau parašyti televizininkų ,,rūpestinga ranka“. Eksperimento dėlei pabandykite pasiūlyti tokiam užkietėjusiam televizijos žiūrovui kokią nors sveiką ir sąmoningą informaciją pamąstymui ir jūs išgirsite atsakymą, kad alkoholio atsisakyti negalima, todėl, kad jis turi naudingų medžiagų, kad išbraukti iš raciono mėsą, reikia kaip minimum pakliūti į destruktyvią sektą, o nekaltybė iki vestuvių – tai apskritai praeitas amžius. Ir jums kyla jausmas, kad jūs kalbatės su kažkokiu Ostankino televizijos bokšto retransliatoriumi ir ne daugiau. Norite tapti tokiu pat retransliatoriumi? Labai abejotina laimė. Tuomet geriau išmesti televizorių iš namų.

Tai – pirmoji informacinės švaros taisyklė. Reikia sukurti tokią švarą bent jau savo namuose.

Internetas – įrankis ar…

Antras pagal poveikio laipsnį informacijos šaltinis – tai Internetas. Ir čia jau ne viskas taip vienareikšmiška. Internetas gali būti ir saviraidos instrumentu. Čia galima rasti daug naudingos informacijos, tobulėjimą skatinančių filmų, kompetetingų žmonių paskaitų, audio knygų ir daugelį kitų dalykų. O galima klausytis destruktyvios muzikos, paromis ,,kabėti“ socialiniuose tinkluose ir, kaip musė dideliame kvepiančių gėlių lauke ieškoti krūvos, patys žinote ko. Todėl Interneto naudojimas – sąmoningumo lygio klausimas. Jeigu jungiantis prie interneto, jūs turite konkrečią užduotį, jūs norite išsiaiškinti kažkokį klausimą arba tiesiog rasti naują tobulėjimą skatinančią informaciją, tuomet galima drąsiai naudotis Internetu. Bet jeigu banalus elektroninio pašto patikrinimas baigiasi daugybės valandų beverčių degradaciją skatinančių Youtube vaizdo įrašų peržiūra – tokį naudojimąsi Internetu geriau griežtai apriboti. Visiškai atsisakyti Interneto šiuolaikinėmis sąlygomis vargu ar įmanoma. Todėl jeigu jūs pastebite, kad Internetas tapo jūsų laisvo laiko kapaviete, tai pabandykite nustatyti sau laikmatį 20-30 minučių. Ir po jo įsijungimo iš karto uždaryti naršyklę ir persijungti kitiems reikalams. Tokiu būdu, net jeigu jūsų dėmesys ir vėl buvo užgrobtas kažkuo, švelniai tariant, nenaudingu, tai įsijungęs laikmatis primins jums apie tai, kad yra svarbesnių reikalų.

Taip pat dažnai galima išgirsti: ,,Aš nežiūriu televizoriaus“, tai kartais galima pavadinti kažkokiu nauju mados trendu. Tai tariama su pasididžiavimu. Todėl, kad destruktyvus televizijos poveikis jau akivaizdus daugumai. Bet jeigu kažkas laikosi šios taisyklės sąmoningai ir eikvoja laisvą laiką savo tobulėjimui, tai yra ir tie, kuriems tai ne daugiau nei nauja mados įtaka ir visas tas purvas, kurį jie galėjo pažiūrėti per televizorių, jie sėkmingai žiūri Internete, paromis peržiūrėdami mėgiamus serialus. Ir gaunasi tik blogiau: jeigu televizorius pateikia tai dozuotai, tai Internete galima ,,užkrauti ant savęs“ iš karto 10 mėgiamo serialo serijų. Vienu žodžiu, maža nežiūrėti televizoriaus, svarbu iš principo apriboti save nuo destruktyvios informacijos. Ir svarbiausia – turėti įsivaizdavimą apie tai, kuri informacija yra destruktyvi, o kuri konstruktyvi. Ir šiuo klausimu taip pat yra daug įvairių nuomonių. Čia sudėtinga duoti kažkokį konkretų vertinimą, kiekvienas pagal savo išsivystymo laipsnį nuspręs, kuri informacija naudinga, o kuri žalinga. Bet jeigu jau vyksta toks atskyrimas, tai jau pozityvu. Tai – sąmoningumo užuomazgos.

Vidinio pasaulio išvalymas

Kaip mes besistengtume, tokios ,,ginklavimosi varžybos“ vyksta tarp mūsų ir marketingo specialistų dieną ir naktį. Laimei, transliuoti reklamą į mūsų sapnus specialistai dar neišmoko, bet dieną mūsų dėmesys reguliariai atakuojamas reklaminiais įrašais, plakatais, lozungais ir t.t. Neįmanoma išeiti į gatvę ir nepamatyti nors poros dešimčių reklaminių skydų arba neišgirsti kur nors visuomeniniame transporte apie tai, ką mums iš tikrųjų reikia skubiai įsigyti, diktoriaus nuomone. Ir kovoti su tuo praktiškai neįmanoma. Visa tai yra kuriama profesionalių psichologų, ir mes su jumis galime turėti iliuziją, kad mes sąmoningi žmonės, bet visas šis purvas nusėda mūsų pasąmonėje ir anksčiau ar vėliau gali duot savo vaisius. Ir kai vieną kart, atėję iš parduotuvės į namus ir tyrinėdami pirkinių krepšelį, jūs pamatysite, kad automatiškai įkišote į ten kažką visiškai nereikalingo, žinokite: tai reklamos vaisiai. Todėl, kaip mes besistengtume apriboti save nuo informacinio purvo šaltinių, šitas purvas vienu ar kitu būdu į mus vis tiek patenka. Ir tam, kad netapti patyrusių marketingo specialistų auka, verta reguliariai užsiiminėti savo vidinio pasaulio išvalymu:

  • Raštų ir įvairių tekstų skaitymas apie tobulėjimą, vystymąsi (savęs tobulinimą, saviraidą). Bet kuri adekvati informacija apie šį pasaulį ir apie tai, kaip šiame pasaulyje gyventi, pakeis tą purvą, kurį į mus krauna agresyvi informacinė terpė. Atlikite eksperimentą: skirkite sau vieną arba dvi išeigines tam, kad skaityti kokius nors prasmingus raštus arba klausyti paskaitų apie tobulėjimą. O po to atsekite, kaip jūs reaguosite į įprastą ,,socialinę“ informaciją. Greičiausiai, bus labai stiprus kontrastas. Štai šią būseną verta savyje visą laiką palaikyti. Jeigu adekvačios informacijos kiekis viršys destruktyvios srautą, jūs sugebėsite nors kažkiek palaikyti save normalioje būsenoje norų, motyvacijų srityje ir t.t.
  • Siekiant išvalyti sąmonę nuo įvairių negatyvių vaizdinių, nuostatų ir kt. galima pritaikyti gana efektyvią jogos praktiką – Trataką. Tai koncentracijos į objektą praktika. Dažniausiai į žvakės liepsną. Ji ne tik išvalys jus nuo per dieną sukaupto negatyvo, bet ir gali išvalyti kažkokias gilesnes destruktyvias (neigiamas, žalojančias) nuostatas.
  • Bendravimas su bendraminčiais. Stenkitės labiau palaikyti bendravimą su bendraminčiais tobulėjimo, jogos, dvasinio tobulėjimo ir sveiko gyvenimo būdo temomis. Tai leis išsaugoti jums sau reikalingas motyvacijas ir atsikratyti nuo primestų. Taip pat bendraminčiai padės laiku pastebėti, kai nukrypstate nuo kelio. Svarbu visada įsiklausyti, jeigu kas nors jums sako, kad jūs pradėjote keistai elgtis. O tai, kartais, padaryti sunku.

Tai pagrindinės rekomendacijos savo vidinio pasaulio išvalymui ir sąmoningumo išsaugojimui. Bet svarbiausia, ką galima patarti, – aiškiai nustatyti savo tikslus gyvenime ir visą laiką lyginti savo veiksmus su tuo tikslu, kurį šiuo metu turite pagal dabartinį išsivystymo lygį. Ir jeigu, pavyzdžiui, jūsų tikslas – nuvažiuoti į kokį nors retritą, o jums atkakliai iš ekrano pasakoja, kad skubiai reikia nupirkti naują išmanųjį telefoną, juk ,,tik šiandien nuolaida 30 %“, tai tvirtai pagalvokite: kaip šis išmanusis telefonas galės padėti jums retrite. Greičiausiai atvirkščiai: jūs skirsite jam lėšas, kurias atidėdavote retritui, o ir išmaniojo telefono turėjimas jus tik blaškys meditacinių praktikų metu. Vienu žodžiu, tas, kuris aiškiai mato danguje savo kelrodę žvaigždę, niekada nebėgs link užsiplieskusio prožektoriaus, todėl, kad žino, kur ir dėl ko jis eina.

Vaizdo įrašas. Propoganda televizijoje: kaip tai veikia (rusų kalba)

Taip pat žmogus, kuris eina tobulėjimo (savęs tobulinimo, saviraidos) keliu, turi aiškiai suprasti, kad mūsų pasaulyje dauguma tendencijų yra priešingos ir tas, kuris eina sveiko gyvenimo būdo keliu, visada eis prieš pagrindinę srovę. Tai reiškia, reikia būti tam pasiruošus ir aiškiai suformuluoti savo pozicijas vienų ar kitų reiškinių atžvilgiu. Verta suprasti, kad sunkumai kelyje tik grūdina mus, ir jeigu nebūtų sunkumų, nebūtų ir tobulėjimo. Todėl bet koks informacinis purvas, kuris mus supa, tai tik pagalba mums praktikuojant penktą Patandžalio sistemos pakopą Pratjaharą, kuri reiškia juslių kontrolę ir savo proto treniravimą siekiant išsiugdyti indiferentinį santykį su mūsų protą erzinančiais ir žalą teikiančiais objektais. Tokiu būdu, bet kuri agresyvi informacinė terpė tai tik priežastis treniruoti Pratjaharą. Ir jeigu jūs turite aplankyti savo gimines – užkietėjusius televizijos laidų arba serialų mėgėjus – tai pykti ant šių ,,nelaimingų“ žmonių neverta: jie tik padeda jums jūsų proto treniruotėje. Pagarbiai sudėję rankas prie širdies, pasakykite jiems ,,ačiū“. Mintyse, žinoma, kad savo keistu elgesiu nesukelti jiems nerimo.

Vaizdo įrašas. Kaip įveikti skaitmeninę silpnaprotystę (rusų kalba)

Straipsnį išvertė Asta Laurinaitienė.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba