Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Pusiau lotoso poza

Pusiau lotoso poza Ardha Padmasana

Pusiau lotoso poza, arba Ardha-padmasana, kaip ją vadina, – viena iš pagrindinių jogos asanų. Jos pavadinimas išverstas iš sanskrito, kur ,,Ardha“ – pusė, o ,,Padma“ – lotosas. Lotosas – vienas iš nuostabiausių augalų mūsų planetoje, kuris labai gerbiamas rytų religijose ir jogos praktikose. Būtent todėl lotoso arba pusiau lotoso pozos taip gerbiamos. Joms taip pat artimos įvairios sukryžiuotų kojų variacijos, tokios kaip Sidhasana (Tobula padėtis) ir Sukhasana (Patogi poza).

Tai kam gi reikalinga ši asana ir kodėl ji tokia svarbi? Pusiau lotoso pozoje lengviausia išlaisvinti savo protą nuo įvairių minčių, įeiti į susikaupimo būseną ir susikoncentruoti atliekant meditacijas ir pranajamas (kvėpavimo technikas).

Ardha-padmasanos (Pusiau lotoso) atlikimas palengvina sudėtingesnės asanos – pilno Lotoso (Padmasanos) įsisavinimą, nes sistemingas buvimas šioje asanoje padeda atverti klubų sąnarius ir gerina kelių ir kulkšnų lankstumą. Iš pirmo žvilgsnio ji gali pasirodyti lengvai atliekama, bet kartais pradedantiems praktikams pakankamai sudėtinga atsisėsti į šią padėtį, nes mūsų šiuolaikiniame pasaulyje dauguma žmonių susiduria su sukaustytais klubų sąnariais. Todėl jogos užsiėmimuose pradedantiems siekiama padidinti klubų sąnarių lankstumą tam, kad pradedantysis praktikas galėtų palaipsniui pradėti meditacijas ir pranajamas ir nesiblaškyti dėl kelių, klubų skausmo. Šioje padėtyje jūs galite būti tiek ilgai, kiek panorėsite, ir netgi galima padaryti, kad ši asana taptų jūsų įprasta sėdima padėtimi. Jeigu ši padėtis kol kas nepasiekiama arba jums sunku ilgai joje būti, o tuo labiau, jeigu jūs jaučiate aštrų skausmą keliuose, – reikia skubiai nutraukti asaną ir atsargiai ištiesti kojas. Tam, kad atliekant Ardha-padmasana diskomfortas kūne palaipsniui dingtų, jogos mokytojai rekomenduoja būti šioje pozoje nors 5 min. per dieną arba sėdėti sukryžiuotomis kojomis taip, kaip leidžia jūsų kūnas šiuo laiko periodu.

Pusiau lotoso poza: kaip atsisėsti?

Kyla klausimas: ,,Tai kaip gi atsisėsti į pusiau lotoso poza, apie kurią tiek daug kalbama?“ Tam mes turime pagalbininkų, apie kuriuos verta papasakoti. Visi mes žinome, kad norint įsisavinti kažką sunkaus ir kol kas mums nepasiekiamo, mes turime judėti pakopomis, ramiai įveikinėdami kliūtis. Taigi, prieš sėdant į pusiau lotoso poza, reikia gerai apšildyti blauzdas, kelius ir, svarbiausia, klubus. Turi būti supratimas, kad lotoso arba pusiau lotoso poza atsisėsti galima tik atpalaidavus klubus, o ne kelius! Štai čia mums į pagalbą ir ateina keletas paruošiamųjų asanų, kurios atpalaiduoja klubų sąnarius: kario poza II (Virabhadrasana II), žemo įtūpsto poza (Andžanejasana), balandžio poza (Eka Pada Radžakapotasana), karvės galvos poza (Gomukhasana), trikampio poza (Trikonasana), galvos ir kelio poza (Džanu Širsasana), poza uždeganti ugnį (Agni Stambhasana) ir t.t. Po parengiamųjų asanų galima bandyti sėsti į pusiau lotoso poza.

Dėmesio! Asmenims, kurie jaučia ūmų ar lėtinį kelių skausmą, yra uždegimai ar traumos klubų srityje, nerekomenduojama atlikinėti šio pratimo. Jeigu jūs apšilote ir kontraindikacijų nėra, tai galima pradėti!

Pusiau lotoso įsisavinimo seka ir technika

  1. Atsisėskite į Sukhasanos pozą su tiesia nugara.
  2. Kojas ištieskite prieš save, kulnai šiek tiek į šonus.
  3. Sulenkite dešinę koją per kelį, sugriebdami dešinę čiurną dešine ranka ir dešinės kojos didįjį pirštą kaire ranka. Lenkiant ir leidžiant dešinį kelią link grindų, lėtai pakelkite pėdą ir tvirtai padėkite ją ant kairio klubo pagrindo, pasukdami padą į viršų, ypatingą dėmesį skirdami keliams.
  4. Dešiniu delnu švelniai leiskite dešinį kelį taip, kad jis paliestų grindis.
  5. Truputį sulenkite kairę koją per kelį. Sugriebkite kairę čiurną kaire ranka ir kairės kojos didįjį pirštą dešine ranka. Lenkiant kairį kelį prie grindų, perkelkite kairę čiurną prie dešinės blauzdos. Šiek tiek pakelkite dešinę šlaunį ir patalpinkite patogiai kairę pėdą po dešine šlaunimi, kad padas būtų pasuktas į viršų. Nugarinė kairės pėdos dalis turi tiesiog gulėti ant grindų. Kairysis kelis taip pat turi liesti grindis.
  6. Pagal galimybę abu keliai turi liesti grindis.
  7. Patogiai padėkite delnus ant kelių ir ištieskite nugarą.
  8. Atpalaiduokite veido raumenis, burną ir pilvą. Liežuvis liečia viršutinį gomurį ir priglunda prie priekinių dantų.
  9. Kvėpuokite per nosį pilvu: įkvėpimas – pilvas į priekį, iškvėpimas – pilvą įtraukiame.
  10. Asanos atlikimą pakartokite pakeitę kojų padėtį. Daugumai pradedančiųjų ir patyrusių praktikų susiduria su tuo, kad pusiau lotoso pozoje nutirpsta kojos. Pirmiausiai to priežastimis gali būti klubų sąnarių sukaustymas. Iš to seka, kad įprastai kojos čiurnos sąnarys, kuris guli ant šlaunies, ,,užsilaužia“ ir į jį nustoja tekėti kraujas, tai sukelia nutirpimą. Taip pat, kaip buvo pasakyta anksčiau, atsiranda skausmas keliuose dėl to, kad dubuo nepakankamai atvertas, nes mes stengiamės sėsti į pusiau lotosą išsukdami kelius.

Dauguma nekantruolių pradeda jėga spausti kelius, galvodami, kad atvėrimas vyksta būtent šioje srityje, ir patiria traumas.

Pusiau lotoso pozoje tirpsta kojos: ką daryti

Taip pat priežastis gali būti tame, kad kažkiek laiko būnant pusiau lotoso pozoje, tiesi nugara nepastebimai tampa mažiau tiesi ir juosmens ir klubų raumenys pradeda palaipsniui spaustis, dalinai užspausdami kraujagysles ir nervines skaidulas, tai turi įtakos tiek kraujotakai, tiek nerviniam pralaidumui. Apibendrinus – atsiranda nutirpimo jausmas. Problemą išsprendžia reguliarus darbas su šių sričių raumenimis, suteikiant jiems įprastinį judrumą, taikant raumenų susitraukimo-atsipalaidavimo techniką – vyayama asanų (jogos judesių sistema, padedanti sušildyti raumenis, išjudinti sąnarius prieš atliekant asanas). O taip pat reguliarių meditacijos praktikų sąskaita, kai kūnas įpranta ilgesnį laiką būti stabilioje padėtyje. Ir palaipsniui nutirpimas bus jaučiamas, tačiau vėliau pradės dinginėti.

Yra ir kita medalio pusė – energetinė. Blokai, kūno užspaudimai trukdo energijai (pranai) laisvai cirkuliuoti kūnu, tame tarpe dubens ir kojų srityje. Nors galbūt tuo sunku patikėti, bet jeigu žmogaus energijos lygis pakankamai aukštas, ir energija daugiau ar mažiau juda be kliūčių, tai nutirpimo nebus. Būna netgi taip, kad žmogus atsisėda praktikuoti ir pradžioje ne visai komfortiškai jaučiasi, bet po to medituodamas jis pasiekia tam tikrą būseną, kurioje visi tirpimai ir skausmai kūne tiesiog dingsta, – tai reiškia, kad praktikos eigoje pakyla energijos lygis ir energija kanalais kyla į viršų. Todėl prasminga vystyti ir kelti energiją. Žemutinėse mūsų kūno dalyse, pradedant nuo bambos ir žemiau, yra taip vadinamoji apana vaju, kurios pagrindinės funkcijos mūsų organizme – šalinimo, pagrindinė apana vaju savybė – judėjimas žemyn. Apibendrinus, jeigu apanos labai daug, tai kojos bus sukaustytos vis labiau ir labiau. Todėl taip pat reikia dirbti, kad sumažinti apana vaju, ir jogo užduotis – nukreipti energijos (apanos) judėjimą į viršų, sujungus ją su pranos energija bambos srityje.

Ir žinokite, kad joga, pirmiausiai – 99 % praktikos ir 1 %teorijos! Kaip sakė vienas iš didžiųjų mokytojų Šri Krišna Pattabhi Džois: «Do your practice and all is coming» (,,Praktikuok ir viskas ateis“).

Om!

Straipsnio autorius: Stanislav Belovidov

Straipsnį išvertė Asta Laurinaitienė.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba