Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Futbolas kaip būdas valdyti visuomenę

Futbolas kaip būdas valdyti visuomenę

„Duonos ir žaidimų!“ – tokiu principu Romos Imperijoje vyko visuomenės valdymas. Visi mes apie tai skaitėme istorijos vadovėliuose, rašėme kontrolinius darbus ir gavę įvertinimą, sėkmingai pamiršdavome apie tai. Tik retkarčiais spaudoje šmėkšteli šis išsireiškimas, į kurį niekas nekreipia dėmesio. Tačiau jeigu pažiūrėti į tai, kaip gyvena šiuolaikinė visuomenė, tai galima padaryti labai liūdną išvadą: per praėjusius amžius niekas nepasikeitė – visuomenė valdoma taip pat – su šiais dviem įrankiais.

Kaip su skirtingų cheminių medžiagų pagalba ir maistiniais priedais visuomenę maitina kenksmingu maistu, nuo vaikystės iššaukia žmoguje tiesiog narkotinę ir skonių priklausomybę, verčiant didžiuliais kiekiais vartoti maisto produktus – apie tai pasakyta ir parašyta daug. Kažkas įsiklausė ir pabandė kažką pakeisti, kažkas numoja ranka ir daro vaizdą, kad problemos nėra. Negalima pasakyti, kaip tai dabar madinga, kad „tai jų pasirinkimas“, tačiau per prievartą nieko laisvu nepadarysi. Ir laisvai prieinamos informacijos apie teisingą ir sveiką mitybą nemažai. Kaip sakoma: „turintis ausis teišgirsta“.

Kas liečia antrą visuomenės valdymo aspektą, kuris žinomame posakyje pažymėtas mažai suprantamu žodžiu „žaidimai“ (reginiai), tai čia viskas gerokai įdomiau. Žodį „žaidimai“ (reginiai) galima interpretuoti skirtingai. Kažkas pamatys šiame žodyje televizoriaus žalą, kažkas interneto žalą, kažkas susimąstys apie tai, kad šiandieną medija valdo visuomenės nuomonę. Kita vertus visa tai – tik vienos problemos ribos. Ir viena iš tokių ribų – profesionalus sportas. Jeigu giliai pamąsčius apie tai, mes galime prieiti prie išvados, kad šiuolaikinis profesionalus sportas, plačiąja prasme, niekuo nesiskiria nuo gladiatorių kautynių, kuriais savo laiku imperatoriai linksmindavo Romos Imperijos piliečius.

Visame civilizuotame pasaulyje, žinoma, Romos Imperijos gladiatorių kovos smerkiamos, tačiau šiuolaikinis profesionalus sportas niekuo nesiskiria. Argi tai, kad šių poelgių organizatoriai pasirodė truputį racionalesni ir apdairesnį, nei jų pirmtakai ir suprato, kad jeigu vergai Koliziejuje kovoja iki mirties, tai banaliai nenaudinga. Per dažnai tenka pirkti naujus, o nusipelniusių karių tarp vergų ne taip ir daug. Todėl šiuolaikinis sportas pristatytas pastoviu iliuziniu (verta pažymėti – būtent iliuziniu) varžymusi vienoje arba kitoje šakoje. Tai gali būti tiek kovų menai, tiek iš pirmo žvilgsnio visiškai taikios sporto rūšys. Tačiau visų sporto rūšių esmė viena.

Taigi, dėl ko šiuolaikinę visuomenę įtraukia sportinės rungtynės? Varžybose, palaikant pastovią varžymosi iliuziją, pasaulio stiprieji valdo mūsų visuomenę. Iš pirmo žvilgsnio skamba absurdiškai, tačiau iš tiesų taip ir yra. Sutikite, šiuolaikiniame pasaulyje toli gražu ne viskas idealu, yra daug problemų – pradedant nuo socialinių ir pasibaigiant ekologinėmis. Ir kaip ten bebūtų, šios problemos daugumai žmonių sukelia nerimą. Ir anksčiau arba vėliau tas nerimas gali atsisukti eiline revoliucija, ką mes ir galime periodiškai išgirsti naujienose – vienuose ar kituose pasaulio dalyse pastoviai atsiranda kažkokie sukilimai. Tačiau tai niekingi dydžiai, visiškai nepalyginami su tomis problemomis, kurios yra mūsų pasaulyje.

Iš tiesų, sporto rungtynės – tai būdas nukreipti žmonių dėmesį. Dauguma žmonių turi polinkį pastoviai kovoti su įsivaizduojamu „blogiu“ – tai mūsų prigimtis – priešintis blogiui ir neteisingumui. Tam, kad žmonės neieškotų priešo ten, kur jis iš tiesų yra, žmonių emocinė įtampa nukreipiama į iliuzinį varžymąsi. Vienas iš efektyviausių metodų yra futbolas.

Prisiminkite, kada planuojamas eilinis pasaulio čempionatas arba dar kokios nors futbolo varžybos, juk visas naujienų fonas akimirksniu „nusispalvina“ įvairių rūšių futbolo aistra. Pastoviai kaitinamos emocijos, leidžiamos kažkokios sensacijos, mačų transliacijos vyksta vos ne kiekviename alubaryje. Dėl ko tai reikalinga? Nejaugi futbolo magnatai taip pergyvena dėl to, kad taip vadinami „sirgaliai“, neduok Dieve, neliūdėtų? Visai ne.

Pats eilinių futbolo varžybų tikslas tik tame, kad pritraukti į šį renginį kuo didesnį kiekį dėmesio iš visuomenės pusės. Reikia, kad kiekvienuose namuose būtų įjungtas televizorius su rungtynėmis ir visa šeima nuoširdžiai pergyventų dėl to, kuri komanda „įspiria“ daugiausiai kamuolių. Ir tuo metu tokios šeimos nejaudins nei ekologinės problemos, nei žemas atlyginimas, nei socialinis pažeidžiamumas, nei padidintas pensijų amžius, nei aukšti komunaliniai tarifai, nei pakilusios kainos, nei žema produktų kokybė, kuriais žmonės maitinasi. Svarbiausia – laikui įjungti televizorių ir apsirūpinti alumi, juk „šiandieną žaidžia mūsiškiai“. Ir nusispjauti, kad „mūsų“ komandoje – 90% nupirktų žaidėjų, kurie mūsų kalba – nei pusė žodžio. O kas gi tuo metu vyksta šių įvykių užkulisiuose? Va čia pats įdomiausias dalykas.

Kol milijonai sirgalių eina iš proto stadionuose, alubariuose ir namuose prie televizoriaus, pasaulinės politikos šachmatų lentoje stumdomos stambios figūros.

Štai keletas paprastų pavyzdžių:

  • 1930 metai. Pasaulio Čempionato metu įvyko masiniai neramumai Indijoje ir Afrikoje, o taip pat buvo pasirašyti susitarimai dėl karinio bendradarbiavimo tarp daugelio šalių.
  • 1934 metai. Pasaulio Čempionato metu Italijoje, tarp Austrijos, Vengrijos ir Italijos, pasirašyti Romos protokolai. Pagal juos, Austrija ir Vengrija privalo suderinti savo politiką su Italijos vyriausybe.
  • 1938 metai. Pasaulio Čempionato metu Prancūzijoje pasirašytas Miuncheno susitarimas.
  • 1958 metai. Pasaulio Čempionato metu Švedijoje buvo paleista šalies vyriausybė sprendžiant pensijos reformos klausimus.
  • 2018 metai. Prieš Pasaulio Čempionatą Rusijoje įvyko Amerikos ir Šiaurės Korėjos vadovų susitikimas, kuriame pasirašytas lemtingas susitarimas apie Šiaurės Korėjos nuginklavimą.

Tai tik keletas pavyzdžių. O jeigu giliau paanalizuoti Pasaulio Čempionato datas, tai galima pastebėti, kad beveik visada futbolo beprotystės „fone“ tarp šalių įvyksta kažkokios nepopuliarios reformos ir susitarimai, kurie kitokioje situacijoje galėtų iššaukti visuomenės neramumus. Tačiau, dėka to, kad didžioji dalis piliečių tuo metu buvo priklijuoti prie televizoriaus ir beprotystės protrūkyje linksminosi futbolo tribūnuose, viskas praėjo be papildomo dėmesio iš visuomenės pusės. Sutapimas? Pilnai galimas dalykas. Tačiau ar ne per daug sutapimų?

Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kokius nesuvokiamus honorarus gauna futbolininkai. Nesusimąstėte, iš kur visa tai? Bilietų pardavimas į varžybas visiškai neatperka netgi pačių rungtynių organizavimo, o jau nekalbant apie daugelio milijonų išmokas futbolininkams. Kas gi tas gerasis burtininkas, kuris iš savo kišenės štai taip, „nei iš šio, nei iš to“, sumoka už šalies linksminimą? Galbūt tas, kas moka, suinteresuotas tame, kad žmonės taptų „bepročiai“ ir, kaip maži vaikai, visą savo dėmesį sutelktų į futbolo aikštėje besiridinėjantį kamuolį?

Žinote, yra tokia nuomonė apie paauglių auklėjimą,  kad paauglio periodo metu, geriausia nusiųsti vaiką į kažkokį sportą. Žinote kam? Todėl, kad šiuo metu formuojasi psichika ir žmogus ypatingai emociškai nestabilus. Tam, kad nukreipti agresiją į reikalingas vėžes, rekomenduojama, kad vaikas išleidinėtų emocijas ir energiją kažkur ringe, ant tatamio, skersinio arba spardydamas kamuolį kieme. Tą patį dabar daro ir su mūsų visuomene. Kad nukreipti agresiją, kuri kyla dėl nepatenkinamų gyvenimo sąlygų ir negerų reiškinių pasaulyje, žmonių dėmesys tiesiog koncentruojamas į kažkokį sportinį renginį. Taip jau gaunasi, kad futbolas šiame plane efektyviau už viską. Ir jeigu vaiko auklėjimo plane toks „sportinis“ agresijos nukreipimas pateisinamas kaip tam tikras vystymosi etapas, tai atvejyje su visa visuomene – tai niekšinga manipuliacija žmonių sąmone. Pridengiant savo nepopuliarius sprendimus ir veiklą, kuri gali iššaukti tautos nepasitenkinimą, pasaulio stiprieji remia visą šią futbolo sumaištį, kad milijonai žmonių isteriškai šūkautų namuose prieš savo televizorių, kai kažkoks futbolininkas „įspiria“ kamuolį į vartus.

Ir jeigu pertraukoje tarp mačų naujienose pasakys, kad lyg „netyčia“ pakilo pensinis amžius arba sumažinti atlyginimai, „sirgalius“, laukiantis sekančio mačo transliacijos, šios informacijos netgi nepastebės. Todėl, kad greičiausiai, per naujienų laiką jis bėgs į artimiausią parduotuvę papildomo alaus prieš sekančią transliaciją. Beje, dar viena futbolo populiarinimo priežastis – Pasaulio Čempionato metu alaus lentynos parduotuvėse ištuštėja tiesiog „akimirksniu“. Ir tai dar viena primesta tradicija – kad žiūrėti, kaip spardo kamuolį, galima tik apsvaigus nuo alkoholio. Turbūt todėl, kad blaivia galva rimtai priimti tokios kvailystės tiesiog neįmanoma. O, galbūt, tiesiog todėl, kad tai atneša gerą pelną alkoholio korporacijoms.

Versija apie visuomenės valdymą per futbolo populiarinimą – tai, žinoma, tik versija. Galimai klaidinga. Ir futbolas – tiesiog pramoga. Teisybė, kažkodėl taip aktyviai primetama visuomenei ir taip dosniai finansuojama suinteresuotais žmonėmis. Bet kokiu atveju verta reikšti sveiką-sąmoningumą ir bet kokį reiškinį žiūrėti iš pozicijos „kam tai naudinga?“. Štai ir susimąstykite – o kam naudinga? „Sirgaliams“? Sirgaliams apsimoka išleisti visą algą ant alaus, bilietų ir švaistyti savo psichinę energiją į emocijas tokiai visiškai nereikšmingai priežasčiai, kaip vienos ar kitos komandos pergalė? Arba, galbūt, tai naudinga kažkam kitam?

Straipsnio autorius klubo oum.ru kolektyvas.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba

Vaizdo įrašas. Futbolas kaip efektyvus valdymo įrankis. (rusų kalba)