Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip teisingai kartoti mantras. Viena iš nuomonių

Kaip teisingai kartoti mantras. Viena iš nuomonių

“Pradžioje buvo Žodis ir Žodis buvo Dievo, ir Žodis buvo Dievas.”

 Jono Evangelija.

 

“Jeigu mantra – tai Dievo jėga, tai šios jėgos įvaldymas veda į Dievo pasiekimą.”

Iš interneto.

 

“Šis garsas (AUM) – tikras Brahman, aukščiausias. Kas pažino jo esmę ir lenkiasi jam, pasiekia aukščiausio tikslo ir pažįsta viską.”

Katha Upanišada.

Mantrų kartojimo praktika atėjo pas mus iš vedinės kultūros. Tai šventos formulės, paskirtos daryti įtaką žmogui bei valyti ir tvarkyti jo aplinką. Vertime iš sanskrito šaknis „man“ reiškia „protas“, o „tra“ – instrumentas“, „apsauga“, „išsilaisvinimas“.

Reiškia mantra, kaip minimaliai geba išlaisvinti ir apsaugoti mūsų protą. Nuo ko gi ji saugo ir išlaisvina? Ir kodėl kartojimas nustatytos kombinacijos garsų geba pakeisti mūsų realybę, išgydyti, raminti, duoti jėgos, pritraukti teigiamus įvykius? Ar yra tam kažkokie protingi paaiškinimai ar tai kažkokie magiški veiksmai, kuriuos pataria tiesiog išmokti teisingai atlikti ir sėkmė garantuota? Žmonėms, pas kuriuos stipriai išvystytas emocionalus centras, pakankamai lengva gauti mantrą pas savo Mokytoją ir jie neuždavinės klausimų kodėl ir kaip tai veikia. Tačiau toks mentalitetas labiau būdingas rytų tautoms.

Šiuolaikiniam vakariečiui reikalingi vykstančių reiškinių logiški paaiškinimai. Tai nei gerai, nei blogai – tiesiog tokie suvokimo ypatumai. Europiečiai daugiau linkę į intelektualų suvokimą. Todėl, kai mokslininkai patvirtino senovinį vedinį suvokimą apie tai, kad visada sudaryta iš grubių ir subtilių vibracijų, viską iškarto tapo galima paaiškinti logikos rėmuose. Visa materija esanti aplink mus sudaryta iš energijos, kuri vibruoja skirtinguose dažniuose. Todėl galima pasakyti, kad viskas aplinkui ir mūsų viduje mūsų sudaryta iš  skirtingo lygio energijos tankumo. Įskaitant mūsų mintis ir emocijas. Siela arba tai, ką vadina siela, taip pat materiali. Tačiau ši materija susideda iš labai subtilios energijos. Netgi šiame lygyje egzistuoja skirtingi tankiai. Yra toks išsireiškimas „juoda siela“: tai bus siela, skleidžianti žemas vibracijas. Ir atvirkščiai, žmogus su šviesia siela skleidžia aukštas vibracijas.

Kas liečia mantras, jos yra tam tikro tipo materija, susidedanti iš skirtingų vibracijos formų. Reikia suvokti, kad tokiame pasaulyje mantrų, maldų kartojimas ir netgi savo minčių išreiškimas garsu, yra labai svarbus tuo, kaip tai daroma, kas tai daro ir kokioje būsenoje. Koks sąmonės lygis to, kas mantras kalbės. Nuo to priklausys rezultatas. Teigiamas arba neigiamas. Greitas arba lėtas. Beje, pastebėjote, kad žodis „nastroenije (nuotaika, būsena)“ panašus į žodį „nastroika(suderinimas, nustatymas)“? Tai yra kaip ir į ką save suderinate, tokia ir nuotaika (būsena)! Todėl viena iš rekomendacijų skaityti mantras ryte. Kodėl? Teisingai, kad suderinti savo dieną tam tikra kryptimi ir sukurti dėkingą vidinę būseną arba nuotaiką.

Tačiau grįžkime prie vibracijų temos. Mes kalbėjome apie tai, kad labai svarbu tam tikros sąlygos tam, kad mantros kartojimas turėtų galią. Kokią jėgą turi mantros? Transformacijos. Kaip taisyklė, tai arba kombinacija šventų sanskrito garsų arba dievybių vardai, maldos dievybėms arba padėkos ir jų šlovinimas. Tai yra savęs ir savo aplinkos suderinimas labai aukštoms vibracijoms. Ar galima daryti tai nesąmoningai, tiesiog kartojant nežinomus žodžius tikintis, kad suveiks jėga to, kas už švento garso? Ir ar egzistuoja nurodymai kaip teisingai kartoti mantras? Kiek ir kokį laiką, ir ar yra nurodymai, kaip pasirinkti „savo“ mantrą?

Kaip teisingai kartoti mantras: apie viską iš eilės

Jeigu priimti tą faktą, kad viskas sudaryta iš vibracijos, tai į pirmą planą išeina klausimas apie jų kokybę. Kokios kokybės energiją mes gebame skleisti, pavyzdžiui, kai pykstame? Arba gailime savęs, arba nekenčiame? O kokia – kai mylim ir dėkingi už viską? Ir čia kyla atmintyje žinoma frazė „pakeisk save – pasikeis pasaulis aplinkui“. Vadinasi štai kodėl! Mes suderiname save į tam tikrą dažnį ir patenkame į tą pasaulį, kuris vibruoja duotuoju dažniu. Taip viskas paprasta. Štai kur pasireiškia pasaulio daugialypiškumas ir teorija apie paralelinius pasaulius, o taip pat tampa aiški rojaus ir pragaro idėja. Pas kiekvieną jie savi. Galima gyventi pragare arba rojuje ir nemirštant. Juos galima sukurti sau savo mintimis, emocijomis ir poelgiais. Štai čia galima pagalvoti: „Taip, viskas dabar aišku, dabar viską greitai padarysiu kaip reikia!“ Kur jau ten. Jeigu jūsų gyvenimas šiuo etapu visai ne cukrus ir jūs matote daugybę problemų ir su sveikata, ir santykiuose, ir finansinėje sferoje, tai reiškia, kad yra tam tikri įpročiai, pirmiausia proto, kurių taip iš karto negalima pakeisti, tačiau būtent jie atvedė jus į tokią situaciją. Ką daryti?

Pats laikas pradėti po truputį praktikuoti mantras. Straipsnio pradžioje mes kalbėjome būtent apie jų savybę valyti protą. Valyti nuo visko, kas negatyvu, nereikalinga, svetima, kenksminga, žalinga. Arba galima pasakyti kitaip, mantros paskirtos pakelti dažnio vibraciją, kurioje mes gyvename. Daugelio, jeigu ne visų, problemų šaknys mūsų prote arba mūsų pasaulėžiūroje.  Pažiūrėjus į jas teisingu kampu, dalis iš jų išsisprendžia savaime. Pavyzdžiui, žmogus niekaip negali pasiekti norimo ir tame jo problema. Daleiskime, jis nori tapti savo kompanijos viršininku. Tačiau geriau pažiūrėjus pasirodys, kad iš tiesų tai noras įrodyti kolegoms ant kiek jis “kietas”. O juk tai jau visai kas kita. Ir jeigu šis noras išsipildytų, žmogus netgi nežinotu, ką jam daryti su ta atsakomybe, kuri ant jo nukrito, nes jis iš esmės realizavo visai ką kito. Kaip tai surišta su pasaulėžiūra? Labai paprasta. Tai susiję su įsitikinimu, kad jeigu tu nesi “kietas”, reiškias, kad tu nieko iš savęs neparodai, negali ir atitinkamai su tavimi galima nesiskaityti. Šis įsitikinimas iš žemų pasaulio vibracijų ir ten jis veikia. Pasaulis visada mums atspindi mūsų mintis ir įsitikinimus. Ir taip viskame. Su bet kokia situacija. Pradžioje reikia susimąstyti apie situacijos atsiradimo priežastis mūsų gyvenime ir prieš kaltinant visus aplinkui, pabandyti pažiūrėti, kokie iš mano įsitikinimų galėjo taip pasireikšti ir ką man tuo nori pasakyti.

Kad pamatyti tokius dalykus savyje ir netgi paprastai užsinorėti juos pamatyti, reikia būti tam tinkamoje būsenoje. Tam reikia save paruošti. Tai ir įvyksta mantrų kartojimo procese. Mes, su jų pagalba, transformuojame mūsų protą ir sąmone. Ir dabar mes jau pasiruošę pereiti prie pagrindinių jų kartojimo taisyklių. Pagrindinė, kaip ir viskame kitame, yra sąmoningumas. Kartoti garsų rinkinį iš interneto, kaip magiškas formules ir tikėtis, kad pritrauksite pinigus, sėkmę, meilę, kaip ten žada, be dėmesio į pačią esmę – tiesiog tuščias laiko ir jėgų švaistymas.

Kaip teisingai kartoti mantras: keletas rekomendacijų

Mantrų kartojimas – tai meditacijos forma, tai ir rekomendacijos savęs ir vietos paruošimui bus panašios.

– Išsirinkite vietą ir laiką, kur jūsų niekas netrukdys. Geriau anksti ryte arba prieš užmiegant. Su laiku jūs galėsite kartoti mantrą bet kur, savyje. Tačiau pradiniame etape reikia kartoti mantrą garsu.

– Sėskite į patogią padėtį su tiesia nugara. Galima užmerkti akis. Apranga neturi varžyti judesių, jums turi būti joje patogu. Stenkitės kvėpuoti ramiu ritmu per nosį.

– Gerai naudoti karolius geresnei proto koncentracijai. Jie būna su skirtingu karoliukų kiekiu, tačiau tradiciškai naudojamas skaičius 108.

– Stenkitės teisingai ištarti mantrų žodžius.

– Atlikimas balsu (giedant) sukurs tą pačią meditatyvinę būseną.

– Pradžiai skirkite 10-15 minučių. Svarbiausia – tai reguliarumas. Tada laiką bus galima ilginti.

Kokią mantrą kartoti

Pradžiai išsirinkite mantrą, kurią jūs galite ilgai kartoti. Kaip nustatyti „savo“ mantrą? Pats geriausias būdas – intuityvus pasirinkimas. Paeksperimentuokite su keliomis jums patinkančiomis mantromis ir pajauskite, kokį poveikį jūsų būsenai atlieka kiekviena iš jų. Dažniausiai pradeda nuo pačių žinomiausių mantrų, tokių, pavyzdžiui, kaip „Om Mani Padme Hum“. Skaitoma, kad pagrindinis šios mantros nešama žinia – tai užuojauta (atjauta, сострадание). Tai universali  mantra, kuri neša teigiamos ir valančios energijos užtaisą. Mantra „Om“ taip pat iš universalių instrumentų rinkinio, gebanti harmonizuoti mūsų vidinę būseną ir aplinką aplink mus. Ypač, jeigu kartoti ją ilgesnį laiką. Nors valandos bėgyje. Tada galima pajausti labai galingą valantį efektą. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad mantros „Om“ kartojimas, ypatingai drauge, tarp bendraminčių ir draugų, palieka neišdildomą šviesos, švaros ir ramybės įspūdį. Apie mantrą „Om“ jau daug aprašyta ir esant norui galima išstudijuoti šią medžiagą, tačiau geriau pradėti praktikuoti ir pajausti asmenine patirtimi jos transformuojantį poveikį. Egzistuoja keletas variantų, kaip dirbti su šia mantra.

– Pirmas būdas (paprastas). Sėskite į tą vietą, kur jūsų niekas netrukdys. Užmerkite akis. Rankas galima sudėti prieš krūtinę į Namaste (tačiau neįtempkite jų). Ir pradėkite aiškiai, giedant ir paeiliui kartoti garsus „A-O-U-M“, stengiantis pajausti šių garsų vibraciją viduje savęs.

– Antras būdas (vidutinis). Kai įsisavinsite pirmą būdą, galima į šią praktiką įjungti sąmonės darbą ir pabandyti pajausti, kaip iš krūtinės centro, po įkvėpimo, garse „A-O“, jūs plečiatės, naudodami maždaug 70% surinkto oro, garse „U“ greitai vėl susiaurėjate į tašką, o garse „M“ keliatės dėmesiu į viršugalvį. Su eiliniu įkvėpimu leidžiatės į krūtinės centrą ir kartojate viską iš naujo: išsiplėtimas – susiaurėjimas – pakilimas į viršugalvį.

Kaip aš jau rašiau, mantra „Om“ yra galingas valantis ir sąmonę transformuojantis instrumentas, todėl ją galima, pavyzdžiui, pasakyti prieš valgį, kad jį išvalyti (galimai, kažkas užsinorės sukalbėti maldą) arba, kad atnešti harmoniją į patalpą, kur jūs randatės arba vidinio dialogo sustojimui ir proto nuraminimui.

Tai yra, mes visada galime atsekti, kaip mus veikia mantrų arba maldų vibracijos visuose lygiuose. Pradedant nuo pagyvinančios ir išgydančios įtakos mūsų fiziniam kūnui ir aplinkai, baigiant subtiliomis materijomis, tokiomis, kaip mūsų emocijos, protas ir sąmonė. Yra žmonės, giliai pajautę ant savęs visus šiuos teigiamus efektus ir pasiėmę gerą įprotį nesustojamo mantros (bet kokios) kartojimo savyje. Tai gali atvesti į gilią meditatyvinę patirtį. Sanskrite nepertraukiamas mantros kartojimas vadinasi „Džapa“, o savaiminis (iš širdies) mantros kartojimas – „Adžapa“. Adžapa skaitosi aukščiausias praktikos laiptas. Visada derinamas su kvėpavimo ciklu. Stačiatikių tradicijoje taip pat yra praktika nepertraukiamos vidinės maldos, kuri vadinasi vidiniu darymu. Kaip taisyklė, naudojama trumpa Jėzaus malda. Pagrindine sąlyga yra pastovus dėmesys. Idealiame variante reikia suvokti ir pasinerti protu į žodžius arba šventus garsus, jausti savo kūną ir nebūti emocionaliai įtrauktam į kažkokią kitą veiklą. Tai yra reikalaujamas totalus būvimas procese. Kadangi, darant mechaniškai ir automatiškai, tai turi silpnų poveikį arba neturi iš vis, o tam tikrais atvejais gali turėti ir neigiamą efektą. Paskutiniu atveju, žmogus ne tobulės, o degraduos. Todėl visada stenkitės būti sąmoningi savo veiksmuose!

Be universalių mantrų, taip pat yra mantros, nukreiptos į skirtingas dievybes ir šventuosius. Lygiai taip pat, kaip ir maldos. Dažniausiai kreipiasi į Šivą, Višnu, Krišna, Buda, Lakšmi, Ganešą, Baltąją ir Žaliąją Tarą, Durgą ir daugelį kitų dievybių, šventų. Pas kiekvieną iš jų, taip pat kaip ir pas kitų religijų šventuosius, yra savos ypatybės. Skirtingais atvejais kreipiamasi į skirtingus pagalbininkus. Kita vertus neverta ant to stipriai užstrigti. Geriau išsirinkti kažkokį vieną arba keletą, kas labiausiai traukia jūsų Sielą ir stengtis sukurti šį kontaktą, nustatyti vidinį į tą vaizdinį, kuris kažkaip rezonuoja ir jus įkvepia. Kam reikia tai daryti? Derintis į bet kurį vaizdinį – tai gali būti estrados žvaigždė, mėgstamas rašytojas, giminaitis, kino herojus arba dieviškoji būtybė – mes susideriname su jo dažniu. Ir kuo dažniau susideriname, tuo daugiau tampame panašūs ir įsisaviname tas savybes, kurios būdingos mūsų išsirinktam objektui. O dabar susimąstykite, dėl ko masinėje kultūroje egzistuoja ir populiarina tam tikrus vaizdinius. Kine, muzikoje, literatūroje ir politikoje.

Yra tokia frazė: „Ką valgome, tuo mes ir tampame“. O „valgome“ mes ne tik maisto produktus, tačiau ir įspūdžius, pas mus ateinančius iš išorės. Taip kad, jeigu mums ne vis vien, kuo būti, geriau būti pastebėti iš kokių medžiagų, minčių, vaizdinių ir įsitikinimų mes kiekvieną dieną kuriame save ir mus supančią realybę. Kaip jaučiamas energijos lygio kritimas ir nėra jėgų savarankiškai formuoti teisinga proto veiklą, mums į pagalbą kaip tik ir ateina mantrų ir maldų praktika. Ir bus nuostabu, jeigu tam laikui jau bus susiformavęs įprotis. Nes tuo metu, kai jūs esate įtraukti į liūdesio arba pavargusią nuo visko būseną, kartais sunku priversti save pabandyti kažką naujo. Taip pat, praktikuojant pakankamai reguliariai, jūs palaikysite jūsų vibracijų lygį, išvengdami per stiprių nukritimų, kurie gebėtų ilgam išmušti jus nuo kelio.

Taip kad, pabandykite, praktikuokite, darykite mantros kartojimą savo pozityviu įpročiu, keiskitės patys ir gražinkite pasaulį aplink jus, o taip pat dalinkitės savo atradimais šioje srityje su tais, kas pasiruošę išgirsti ir augti kartu su jumis. Om.

Straipsnio autorė Natalija Makeira

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba

Vaizdo įrašas. Joga suaugusiai. Paaiškinimai mantros Om praktikai. Andrey Verba ir Ekaterina Androsova (rusų kalba)