Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Kaip pradėti užsiiminėti joga namuose nuo nulio

Joga namuose nuo nulio

Iš tiesų geras klausimas: nuo ko pradėti savo jogos užsiėmimus? Ir pirma, kas ateina į galvą – beveik viską žinantis Google, Yandex arba betkokią kita paieškos sistema. Ir pirma, su kuo jūs susidursite – tai didžiulis informacijos kiekis, nuo kurio išsilakstys akys.

Jeigu kalbėti apie jogą nuo nulio, tai įprastai tai hatha, aštanga arba kitos asanų kompleksų rūšys. Rimtesnėm praktikom, tokiom, kaip pranajamos ir meditacija, geriau pradėti užsiiminėti pas patyrusį mokytoją.

Taip kad, kol kas kalbėsime tik apie asanas. Ir tam, kad “nenusėstume dulkėmis” prie  ekrano, peržiūrinėdami visus įmanomus variantus ir nepamestume noro užsiiminėti joga, perskaitykite keletą paprastų patarimų:

  1. Susipažinkite su minimaliu pasiruošimu ir asanų požymiais, kurių nerekomenduojama atlikti turint tam negalavimus. Jų ne tiek daug: tai arba traumos/susirgimai (tuomet geriau pasikonsultuoti su daktaru), arba <<ypatinga>> kūno būsena (kritinės dienos, nėštumas) – šiuo atveju pasirinkite sau atitinkamą asanų kompleksą. Pačioms būtiniausioms jogos taisyklėms pradedantiems galima priskirti tokius punktus:

– valandą-pusantros prieš užsiėmimą sunkiai nevalgyti; galima vaisius, rūgpienio gėrimus, tai yra tai, kas lengvai ir greitai virškinama (15-20 minučių eigoje);

– ryte ir dieną asanų kompleksą geriau atlikti aktyvesnį, sušildantį kūną, vakare – lėtesnį, ramesnį, ruošiantį jus miegui;

– užsiiminėkite ant minkšto kilimėlio, tačiau lygaus paviršiaus;

– apranga turi būti minkšta, nevaržanti, kad jūs galėtumėte pilnavertiškai kvėpuoti ir lengvai atlikti susisukimus ir pasilenkimus;

– iš anksto pasirūpinkite tuo, kad pašalinti visus jus blaškančius faktorius (išjungti telefoną, išvesti naminius gyvūnus į kitus kambarius, paprašyti artimųjų netrukdyti jūsų);

– gerai pravėdinti kambarį: jums teks kvėpuoti aktyviai.

Visa kita atidirbsite jūsų praktikos eigoje.

Apie pilnavertį gilų, lygų lėtą kvėpavimą verta parašyti atskirai: toks kvėpavimas – jogos esmė! Dienos eigoje mes naudojame tik dalį plaučių tūrio, todėl nors valanda-pusantros-dvi pasistenkite kvėpuoti pilnais plaučiais, kad jūs galėtumėte juos palaipsnius pradirbti ir su laiku pereiti į vis sunkesnes jogos technikas – krijas, bandhas, pranajamas ir kitas. Ir dar vienas niuansas: kuo ramesnis ir gilesnis bus jūsų kvėpavimas per užsiėmimus, tuo mažiau pašalinių minčių jus blaškys nuo asanų ir tuo paprasčiau jum bus kentėti diskomfortą ant kilimėlio, o po jogos jūs galėsite pajausti, kad protas nurimo ir atsipalaiduoti nuo kasdienių rūpesčių.

  1. Parinkite sau asanų kompleksą. Darydami jogą namuose, realiai įvertinkite savo galimybes pirmo užsiėmimo metu. Turiu mintyje, kiek laiko pas jus yra arba kaip ilgai jūs galėsite padirbėti ant kilimėlio? Ar tai bus 15-20 minučių ar valanda-pusantros – pasirinkite sau tinkamo ilgio vaizdo įrašo kompleksą. Daugelis asanų atliekamos simetriškai į kairę ir dešinę pusę: neverta mesti užsiėmimą viduryje ir pradirbinėti tik vieną pusę. Taip pat įvertinkite savo pasiruošimą: jeigu bus labai sunku, jūs nusivilsite savimi ir, galimai, sugalvosite pasiteisinimų, kad mesti savo jogos užsiėmimą namuose (jum per daug metų, galimai jūs ne taip gerai sudėti, tai, ką daro instruktorius visiškai nerealu (!!!); pas jus nėra laiko, tai per sunku ir kiti); tačiau jeigu jūs žinote, kad pas jus pakankamai lankstus kūnas – nesirinkite labai paprastų kompleksų: jum bus liūdna, o jūsų kūnas nepajaus krūvio.
  2. Po kažkiek užsiėmimų namuose, ateis toks malonus momentas, kai praktiką norėsis padaryti reguliaria. Jeigu pas jus yra nustatytas stabilus gyvenimo rėžimas (jūsų darbo grafikas), jum, galimai, bus šiek tiek lengviau išsirinkti tas dienas, kai krūvis minimalus ir yra laisvo laiko. Žmonėm su lanksčiu grafiku bus kiek sudėtingiau, tačiau pasistenkite atlikti 2-3 užsiėmimus po 1,5 valandas. Šie skaičiai vidutiniai, su laiku jūs patys pasirinksite sau praktikų kiekį ir trukmę. Jeigu jūsų planai keičiasi ir nėra laiko, pasistenkite atlikti bent keletą paprastų, tačiau efektyvių asanų 10-15 minučių per dieną. Taip jūs ir jūsų organizmas pripras jogai ir pajausite, kad jums patiems norisi praktikuoti dažniau.
  3. Mano patirtis rodo, kad jeigu žmogus jau pasiruošęs asanų užsiėmimams, tai jam negali nepatikti joga; jam gali netikti jogos mokytojas. Todėl jeigu jūs nusprendėte, kad jums nepatinka kažkoks asanų kompleksas arba dėstymo metodika, pabandykite skirtingų instruktorių užsiėmimus ir būtinai atrasite sau tinkamą.
  4. Kai jūs pabandysite patys užsiiminėti joga pagal video įrašų pamokas, tai, greičiausiai, suprasite, kad kažkokios asanos jums nesigauna taip teisingai, kaip pas mokytoją. Tai bus ne visai tinkamas pastebėjimas: negalima <<teisingai>> įeiti į asanas, juk kiekvienas iš mūsų individualus, pas kiekvieną skirtinga fiziologija, rankų/kojų/kūno proporcijos; galimai, kažkas turi gyvenime įgytų traumų. Niekada neužmirškite apie tai, <<neužsukinėkite savęs į mazgus>> per jėgą, laužydami savo kūną. Savo hatha-jogos užsiėmimuose aš rekomenduoju kaip galima ilgiau palikti akis užmerktas: tai leidžia jums susikoncentruoti būtent į savo kūną, negalvoti ir nelyginti savęs su kitais, o geriau pajausti kiekvieną asaną.

  5. Ir paskutinis, ką aš norėčiau parekomenduoti visiems, kas atlieka jogą namuose – būtinai išstudijuokite moralinius-etinius jogos pagrindus (jama) ir savidisciplinos taisykles (nijama). Iškart neišsigąskite, kai pradėsite apie tai skaityti arba žiūrėti video, jūsų niekas neverčia keisti visų jūsų gyvenimo aspektų per vieną dieną. Iš savo patirties galiu pasakyti: keisti gyvenimo būdą verta palaipsniui, tuomet nebūna <<atitrūkimo>> ir netgi jeigu ir toks nutiks, ramiai ir netgi džiaugsmingai juos priimkite, juk nedaro klaidų tik tas, kuris nieko nedaro. O jūs dirbate su savimi ir klaidos arba netikslumai neišvengiami. Nesistenkite vienu metu keisti keleto įpročių: jūsų protas negalės iškarto kontroliuoti skirtingų užduočių. Prieš save kelkite tikslą paeiliu, įveikdami vieną už kito. Jeigu kažkame ilgai nėra pasistūmėjimo pavyzdžiui, mėsos nevartojime, pabandykite kažką kito – atsisakyti nuo kavos ir cukraus. O po kažkiek laiko iš naujo grįžkite prie nepageidautinų įpročių, kad iš naujo pamėgintumėte savo jėgas.

Joga – tai ilga, įtraukianti kelionė, kurioje bus daug įdomių momentų ir, kartais, netikėtų atradimų. Ir pradėję šiandieną savo pirmą užsiėmimą namie ant kilimėlio, jūs greičiausiai nustebsite, ką gali jūsų organizmas ir jūsų sąmonė.

Jeigu pas jus neužtenka jėgų prisiversti patiems užsiiminėti joga namuose nuo nulio, rekomenduojame jums jogos online (projektas Asanaonline.ru) užsiėmimus su kvalifikuotais klubo OUM.RU mokytojais.

Straipsnio autorė Darja Guseva.

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *