Hatha Joga. Jogos pagrindai.

Pakeisk save ir pasaulis aplinkui pasikeis

Meditacijos pagrindai. Ką pageidautina žinoti

Kas yra klasikinė joga

Kaip prisiminti praėjusius gyvenimus

Kaip teisingai kvėpuoti. Kvėpavimo technikos

Produktai organizmo valymui

Joga per mėnesines

Joga per mėnesines

Gimus moters kūne, siela vienaip ar kitaip apribota kūno prigimtimi. Fiziniame plane tai susiję, pirmiausia, su hormonų sistema, kuri yra energetinio kūno atspindys, nes pagrindinės mūsų kūno liaukos sutampa su pagrindinėmis jo čakromis. Moters hormonų sistema orientuota į jos motiniškos funkcijos realizaciją. Ir iki tol, kol siela neišsivystys iki pilnos kūno kontrolės būsenos, moteris bus priversta gyventi pagal savo ciklų įtaką. Skirtingai nuo vyrų, moters endokrininė sistema keičiasi kas dieną, kas daugelyje atvejų paaiškina nuotaikos pokyčius, emocijas ir kitas reakcijas.

Deja, šiuolaikinė emancipuota visuomenė stato savo vystymosi rėmus, kurie būdingi vyriškam kūnui ir daugiau tinka pramoninei vartotojų visuomenei. Moteris nuo gimimo yra harmoninga, pilnatviška išmintimi ir jos paskirtimi – išsaugoti šį balansą, ir harmoniją, būti gyvybinės jėgos energijos rezervu ne tik dėl savęs, tačiau ir dėl aplinkinių. Rezultate moters ciklas, mūsų laikais, išsiskiria į normalias dienas ir valančiasias dienas, kurios laikomos kažkuo nemalonios, anomalinės, lyg tai būtų susirgimas. Moterims siūlomas didelis medžiagų kiekis, su kurių pagalba jos gali pamiršti apie šias dienas ir gyventi „normalų“ gyvenimo būdą. Būtent iš reklamų jaunos merginos sužino apie tai, kas yra valančiosios dienos ir kaip su jomis kovoti. Rezultate gaunasi savo prigimties ir kūne susijusių procesų nesupratimas. Moterys metų metais kovoja pačios su savimi, įgauna stresą, psichologines problemas ir mirtingai pavojingus susirgimus.

Tas pats santykis į valančias dienas formuojasi ir pas dvasinius praktikus. Valančiųjų dienų metu aktyvuojasi, padidėja apana vaju – energija, nukreipta į apačią, reguliuojanti visus išskyrimo procesus kūne. Tam, kad gauti dvasinė patirtį, praktikai šią energiją nukreipia į viršų. Yra nuomonė, kad moteris, su ypatingų technikų pagalba, kontroliuojanti apana vaju, gali sustabdyti savo valančias dienas, nors šių metodų efektyvumas kelia didelį klausimą. Tobulėdama, moteris vienaip ar kitaip pralaiminės, nes daug jėgų išleis asmeninės prigimties įveikimui.

Verta grįžti prie šaknų ir prisiminti savo moterišką kelią – cikliškumą. Moters ciklas trunka apie keturias savaites ir idealiu atveju sutampa su mėnulio ciklu. Kai jis harmoningas, tai valančiosios dienos sutampa su mėnulio mažėjimo periodu. Kiekvienas moters ciklas – tai pasiruošimas pastojimui ir nėštumui. Ciklo pradžia – pirma mėnesiniu diena, o pabaiga – paskutinė. Ciklą skirsto į keturias fazes, atitinkamai su hormoniniais pokyčiais: valančiosios dienos, folikulinės, ovuliacinės ir liuteininės.

Folikulinė fazė

Pradėsime nuo folikulinės fazės. Ji vidutiniškai tęsiasi dvi savaites nuo ciklo pradžios (mėnesinių pradžios).

Fiziologija. Kūno lygyje hipofizė duoda signalą folikulo stimuliuojančio hormono gaminimui. Moters kūnas pradeda ruoštis apvaisinimui, susidaro folikulai, sudarantys kiaušialąstes, pakyla estrogeno lygis, epiteliai (maitinamoji sritis folikulų augimui) palaipsniui didėja. Stiprėja mainų procesai, organizmo darbinė funkcija didėja.

Psichologija. Šiuo periodu, veikiant hormonams, keičiasi moters elgesys, jos realybės suvokimas. Ji tampa atviresnė, labiau bendraujanti, smalsi, aktyvi, pasiruošui išoriniams tarpusavio ryšiams, vėjavaikiška, lyg su „rožiniais akiniais“. Artėjant prie ovuliacijos fazės, stiprėja lytinis potraukis.

Jogos praktika. Pasibaigus menstruacijoms svarbu padėti kūnui atsistatyti. Geriausiai tam padeda perverstos asanos, darbas su bandhomis, krijos. Taip pat šis periodas puikiai tinka aktyviems seminarams, asanų praktikų įsisavinimui, turams po jėgos vietas, įvairi altruistiška veikla. Būtent šioje fazėje geriausia atlikti valomasias technikas, badauti, apriboti save. Tačiau pasistenkite sąmoningai naudotis šios fazės energija, išsaugoti sąmoningumą ir nesimėtyti į visus sunkumus.

Ovuliacinė fazė

Ši fazė trunka apie tris dienas.

Fiziologija. Įvyksta liuteininio hormono išskyrimas, iš daugelio folikulų pasilieka viena, galutinai susiformavusi, kuri stimuliuoja fermentų gamybą ovuliacijai (kiaušialąstės išėjimui). Tuo metu staigiai sumažėja estrogeno lygis, o progesterono lygis dar nedidelis. Mainų procesai sumažėja ir tenka dėti daugiau pastangų buvusiems veiksmams.

Psichologija. Šį periodą moteris psichologiškai priima kaip pastojimą, net jeigu jis ir neįvyksta. Iš vienos pusės, ji kaip ir iš pradžių pilna energijos ir jėgos, o iš kitos – ramybė ir nusiraminimas.

Jogos praktika. Nuo šios fazės pasistenkite apriboti save aktyvume. Šis periodas – savotiškas moters potencialo pikas. Šiuo periodu jos kūnas valdo tą energetinį resursą kūrybai, naujos gyvybės atsiradimui. Yra nuomonė, kad šiomis dienomis galima gauti ryškesnius mistinius pergyvenimus, pasistūmėjimą kelyje. Todėl geriausia skirti daugiau laiko ramioms praktikoms, pasinėrimui į save, mantroms, meditacijai, koncentracijai.

Liuteininė fazė

Tai laiko tarpas tarp ovuliacijos ir menstruacijų pradžios. Dažniausiai fazės trukmė – apie dvi savaitės.

Fiziologija. Išlaisvinta kiaušialąstė pasislenka į gimdos pusę. Jos gyvybingumas 24 valandos. Folikulas pradeda stimuliuoti progesterono ir estrogeno gamybą. Jų fone iš naujo pagerėja darbingumas. Kūnas šiuo periodu priima save „šiek tiek nėščia“, padidėja noras pavalgyti, dirglumas, kurie į fazės galą pasiekia savo maksimumą.

Psichologija. Moteris taip pat jaučia save „šiek tiek nėščia“. Ji jaučia pabaigą, pilnatvę, pasitenkinimą. Visi jos jausmai nukreipti į vidų, o išoriniams įvykiams pasireiškia šykštumas. Jos veiksmai atsargesni, labiau apgalvoti, sumažėja lengvabūdiškumas, padidėja praktiškumas.

Jogos praktika. Geriausiai šiuo metu padeda patikrintos, pažįstamos praktikos, leidžiamos jėgos ir aktyvios technikos, tačiau skirtingai nuo folikulinės fazės, praktikuoti geriau asmeniškai, komfortiškose sąlygose, maksimaliai panirus į save. Taip pat galima šiuo periodu sutvarkyti asmeninę erdvę, namus, tiek tai, kas galvoje. Laikas straipsnių rašymui, medžiagos paruošimas paskaitai, išvadų darymas, planų kūrimas, savišvieta, dvasinės literatūros skaitymas. Periodas skirtas pasinerti į savo vidinį pasaulį: vipasanos, pranajamos, koncentracija, meditacija, mantros, kūrimas – yra laukiami. Pasivaikščiojimai gamtoje vienumoje. Taip pat šio periodo metu būtina ruošti kūną valymui, labiausiai tame efektyvios perverstos asanos, darbas su dubens dugno raumenimis, įtampos nuėmimas nuo mažojo dubens organų.

Valančiosios dienos. Joga per mėnesines

Į šią fazę taip pat įtraukite dvi-tris dienas iki mėnesinių pradžios.

Fiziologija. Liuteininės fazės pabaigoje, jeigu neįvyksta apvaisinimas, progesterono ir estrogeno lygis sumažėja, kas atveda prie pabrinkimo, vandens sulaikymo ir endometrio nykimo. Kraujyje sumažėja eritrocitų ir hemoglobino koncentracija. Sumažėja raumenų jėga, greitis ir ištvermė, pagerėja lankstumas. Kūnas jaučiasi apgautas, nes tai, kam jis ruošėsi, neįvyko. Veikiant prostaglandinams įvyksta endometrijos atsiskyrimas (отторжение), palaipsniui stiprėja liuteininio ir folikulą stimuliuojančio hormono sintezė. Kūnas ruošiasi naujam ciklui, eiliniam bandymui realizuoti savo pagrindinę funkciją.

Psichologija. Stresas, kurį jaučia kūnas, atsispindi moters elgesyje. Stiprios emocijos, nekontroliuojamas noras valgyti, agresija, pykinimas, pakilęs nuovargis, skausmai pilvo apačioje juosmens ir kryžkaulio srityje, galvos skausmai. Šiuo periodu, ypatingai pirmomis dienomis, būtina pasirūpinti savimi. Ne veltui egzistavo daugelis tradicijų, kai valančiųjų dienų periodu moterį pilnai atitraukdavo nuo reikalų, skirdavo jai atskirą patalpą (būstą), drausdavo lankytis viešuose renginiuose. Visa tai susiję su šio periodu moteris atvirumu ir pažeidžiamumu tiek kūno lygyje, tiek psichologiniame ir energetiniame. Šioje fazėje verta pasaugoti save: neperkaisti, nepersišaldyti, nepersidirbti, vengti fizinio krūvio.

Joga mėnesinių metu. Tai fazė, kai lengviausia sau pakenkti. Kūnas pažeidžiamas ir aktyvi praktika gali atvesti prie mažojo dubens srities pokyčių. Kūnas susirenka po eilinio ciklo ir jam būtina padėti, o ne trukdyti. Verta pagal galimybes atšaukti visus intensyvus, išvažiuojamus seminarus, išvykas – viską, kas verčia dėti pastangas. Pabūkite vienumoje su savimi arba moteriškame rate. Šiuo metu moteriai ypatingai svarbus palaikymas ir rūpestis, ramybė ir komfortas. Šio periodo jogo praktikų niuansai tiesiogiai susiję su dubeniu ir vidiniais organais mažojo dubens srityje.

Ko nederėtų daryti praktikų metu:

  • nekryžiuoti kojų ir nesujunginėti, laikyti jas pečių plotyje. Pavyzdžiui, Tadasana, Utanasana, verta atlikti laikant jas plačiai. Nedaryti Gomukhasanos, Garudasanos;
  • nespausti pilvo srities: nedaryti uždarytų susisukimų, pavyzdžiui, Maričasana, pasilenkimai prie suglaustų kojų, Pasčimotanasana;
  • nedaryti Krijų, Bandhų, kvėpavimo sulaikymų – įvairių manipuliacijų su mažojo dubens organais;
  • nekryžiuoti kojų, neblokuoti apana vaju, leisti jai daryti savo darbą. Jeigu norite papraktikuoti sėdint, kilstelėkite dubenį, padėję po juo stačiakampį bloką arba pagalvėlę;
  • neatlikinėkite gilių pasilenkimų, venkite priekinių pilvo raumenų įtempimo. Pavyzdžiui, Uštrasanos, Dhanurasanos;
  • neįtempti pilvo raumenų, nedaryti atramos pilvo srityje: Majurasanos, Aštavakrasanos, Čaturangadandasanos;
  • nedaryti perverstų asanų, kuriose dubuo aukščiau galvos, netgi Adho Mukha Švanasanos. Leidžiama gulint ant nugaros pakelti kojas ant sienos arba ant kėdės, sulenkus jas perkelius. Tačiau sekite savo pojūčius, nes kiekvienu atveju, tai didina spaudimą mažajame dubenyje;
  • nedaryti vinjasų su aukštyn-žemyn keičiama galvos padėtimi, nes jos didina spaudimą. Pavyzdžiui, gilūs pasilenkimai (простирания), Surja Namaskar;
  • nedaryti stiprių tempimų, kol kūnas „išbarstytoje“ padėtyje, jį lengva pertempti, o tada bus sunku surinkti. Nedaryti Samokonasanos, Hanumanasanos.

Efektyvi joga mėnesinių metu:

  • dubens apačios atpalaidavimas su mantrų giedojimo pagalba, pranajamų su lėtu iškvėpimu: Udžai, Nadi šodhana, Apanasati hinajana, joga-Nidra, Šavasana (būtinai reikia dengti kojas);
  • dubens atvėrimas su mikro judesių pagalba: sukimai, siūbavimai pirmyn atgal, pajudėjimai iš šono į šoną – Badha konasanoje, Upavišta konasanoje;
  • patogi kūno padėtis, dubens balansas kiekvieną akimirką;
  • įtampos nuėmimas nuo kryžkaulio-juosmens srities (dažnai jaučiamas, kaip juosmens įtampa) – tvirtai prispausti juosmenį gulint ant paviršiaus, naudoti stačiakampius blokus (propsus) asanose: Supta Badha Konasana (fiksuoti klubus diržu arba padėti blokus), Supta Virasana. Padėtyje Adho Mukha Virasana, Adho Mukha Badha Konasana su išskėstais keliais padėti kažką sunkaus ir šilto ant kryžkaulio ir juosmens;
  • šonų, nugaros ištempimas, pasilenkimai su atrama į siena, juosmens atrama į sieną. Uthitatrikonasana, Paršvakonasana, Parighasana, Prasarita Padotanasana iki paralelės su grindimis;
  • kaklo srities ir pėdų pradirbimas, nes šios sritys susijusios su dubens apačios raumenimis. Atpalaiduojant vieną, jūs atpalaiduojate ir kitą. Savimasažas, sąnarių gimnastika. Pagal galimybes statinėse asanose nuleidinėkite galvą ant atramos: ranka ant rankos, kakta ant rankų arba bloko, kėdės ir taip toliau. Pavyzdžiui, Upavišta Konasanoje;
  • ramus praktikos ritmas, derinant jį su kvėpavimu.

Kagasana

 

Balasana

 

Upavišta Konasana

 

Paršvotanasana

 

Utanasana

 

Badha Konasana

Gavus moters kūną, galima tai laikyti bausme ir kovoti su jo prigimtimi, galvojant, kad nėra skirtumo tarp vyriško ir moteriško dvasinio tobulėjimo, sujaukti apana vajų per valančiasias dienas, vystytis linijiniu būdu. Deja, greičiausiai anksčiau ar vėliau šios kovos įtampos pasekmės gali atvesti prie reprodukcinės sistemos susirgimų, o taip pat psichologinių krizių, tuo pačiu ir pagyvenusiame amžiuje.

Yra kitas kelias – sąveikavimas, savęs, aplinkinių sąlygų priėmimas, savo moteriškos prigimties sekimas, lankstumas. Išmokite girdėti savo kūną ir panaudoti savo ciklą tobulėjimui, raskite jame jėgą, o ne silpnybę. Suderinkite savo praktiką atitinkamai su savo moterišku ciklu ir tada jūs galėsite gauti daugiau savęs pažinimo galimybių. Žinant, kaip funkcionuoja jūsų endokrininė sistema, jūs galėsite iš anksto prognozuoti savo veiklas ir gauti nuo jų maksimalų efektą, o taip pat galėsite geriau kontroliuoti savo emocinę būseną ir išvengti konfliktų.

Reikškite sveiką-sąmoningumą (здравомыслие), tikrinkite ant savęs. Šlovingos praktikos! Om

Straipsnis išverstas iš tinklapio oum.ru

Originalus straipsnis rusų kalba